Zahrádkaření: Pro někoho strast, pro jiné slast! Potěšte podzimními dárky oddané zahrádkáře

Zahrádkaření: Pro někoho strast, pro jiné slast! Potěšte podzimními dárky oddané zahrádkáře

Jste zahradní neumětel? I tak můžete vybrat skvělý dárek pro zahrádkáře!

Ilustrační foto: Podzimní zahrada

Na podzim mnozí zahrádkáři sklízí plody svého několikaměsíčního pěstitelského úsilí.

Za oknem fouká vítr, poletuje listí, občas se přižene prudký a vytrvalý lijavec, jindy zase slunko pohladí posledními teplými paprsky. Ano, podzim je tady se vším, co k němu  patří. Zamyšleně pozorujete, jak druzí sbírají plody ze stromů, jiní se ohání rýčem a připravují záhony k zimnímu spánku…

Ne, nerozumíte jim a nesdílíte nadšení pro „věc“, zahrada nikdy nebývala vaším hobby. Vlastně, šanci jednou dostala, avšak po peripetiích s honem na krtka, kdy roztomilé zvířátko udělalo vždy krtinu zásadně v záhonech, po dlouhém suchu, kdy každý obláček na obloze ve vás způsoboval pocit naděje a radosti, a po následujících dnech plných ničivého, prudkého deště, který zapříčinil vlhko i ve vašich očích, se začaly v mysli objevovat hlodavé myšlenky na ukončení krátké zahrádkářské kariéry po vzoru Přemka Podlahy.

Proč jednou nemůže být počasí tak akorát?! Vidina úrody vás však hnala dál, až do posledního okamžiku, kdy bylo nutné si přiznat, že si slimáci pochutnali více než vy, neboť zbylý košťál od salátu byl sice zaručeně bio, ale odmítali ho při společném nedělním obědě pozřít i nejpřísnější zastánci zdravé stravy z vaší rodiny. A co zbylo po zásahu mlžů, to schroupaly housenky či odnesli ptáci. Nejvíce ale opět profitoval hraboš, který si stihl nahrabat pořádné zásoby a ještě se vám s vyvaleným bříškem smál.

Co vám zbývalo? Jinému oči pro pláč, vám však zůstal alespoň dobrý pocit z toho, že hraboš nepojde v zimě hlady… A také malé pomstychtivé pomyšlení, že snad Jerry jednou prohraje a kocour Tom slízne smetanu. Prozatím však vaše zahrádkářské působení zůstalo viset na hřebíku.

Třeba vám výše napsané řádky něco připomínají nebo naopak podobné zkušenosti nemáte, ale možná znáte někoho, kdo zahrádkaření propadl a toužíte jej potěšit pěkným, neotřelým dárkem – ať k narozeninám, k svátku, k výročí či jen tak, pro rozradostnění občas pochmurných, podzimních dnů – nechte se inspirovat našimi tipy!

Velmi pěkným dárkem budou jistojistě cibulky rostlin – např. tulipány, narcisy, hyacinty či krokusy. Svým květem sice potěší až na jaře, ale na druhou stranu si obdarovaný s dárkem vyhraje, protože musí cibulky sám zasadit, starat se o ně a i netrpělivě vyčkávat, až se objeví první zelené výhonky. Pro zahrádkáře tělem i duší je doslova vzrušující pozorovat celý proces vývoje rostliny od prvních lístků až po bonus v podobě nádherného květu. Chcete-li dotyčného opravdu překvapit, pak cibulky nasázejte sami potají – na jaře určitě úžasem a překvapením doslova oněmí – až před ním zahraje paletou barev množství tulipánů třeba ve tvaru srdce!

Spadané listí

Při práci na zahradě přijde vhod i kvalitní pracovní náčiní. V podzimním období jsou aktuální hrábě na spadané listí.

Vykouzlit úsměv by mohl i teplý pléd, který přijde v chladnějším období vhod a kvalitní pracovní rukavice! Zapomenout nesmíme ani na potřebné nástroje, pro něž se v zahrádce najde vždy využití – nové hrábě, rýč, lopatka, motyčka a nyní na podzim aktuální česáček na jablka – zahrádkář tak nebude muset pracně vytahovat z kůlny těžký žebřík kvůli sklizni. Zrovna tak zaboduje i proutěný košík – ať jsou plody z vlastní zahrádky v čem přenášet! A je-li jich opravdu záplava a plný sklep, pak je možnost je uskladnit na „horší časy“ i jiným způsobem – třeba sušením, takové velké síto na sušení křížal či bylinek z vlastní zahrady nebo elektrická sušička se zajisté setká s obrovským úspěchem u obdarovaného a snad i dárce brzy ochutná sušené hrušky či švestky jako malý revanš za ten krásný dar, který zahrádkáři způsobil tak velkou radost!

You might also like

Film na DVD jako dárek

 Stýkáte-li se s rodinou a přáteli, potom nevyhnutelně musíte během roku neustále řešit nějaké dárečky, ten má narozeniny, ta zase svátek, potom přijdou Vánoce. Už si nevíte rady s výběrem

Legendární Igráček: Moderní a přitom stále svůj

Vzpomínáte s dojetím na ty dlouhé hodiny, kdy jste si zaujatě hráli s postavičkami Igráčků a budovali jim velkoměsto z pomalovaných krabic od bot? Ale dost, zamáčkněte slzu, zapomeňte na nostalgii a radši

Dárek pro rybáře: Ulovte ten správný

Kdo ví o obdarovávaném, že má nějakého koníčka, ten má z poloviny vyhráno. Nejinak je tomu i u rybářů, ač se to možná na první pohled tak nezdá. Co darovat

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!