Svatební dar aneb jak a čím potěšit právě sezdaný pár?

Svatební dar aneb jak a čím potěšit právě sezdaný pár?

Držíte ve svých rukou krásné svatební oznámení a pozvánku na svatbu i další radovánky po samotném obřadu? Skvěle! Máte se jistě na co těšit, vždyť svatební den má být tím nejkrásnějším nejen pro samotné dva aktéry, i svatebčané jej mají v tom nejideálnějším případě strávit s úsměvem na rtech, dobrou náladou a bez zbytečných starostí. Možná jste se sami zrovna zasnili a vzpomínáte na svoje svatební veselí nebo si naopak představujete, jaká by mohla být jednou právě ta vaše svatba – nevěsta v krásných bílých šatech, ženich v elegantním fraku, kolem ti nejmilejší, spousta zábavy, dobré jídlo i pití a kopa svatebních darů… Moment! Svatební dar! Proč vás to hned nenapadlo? Vždyť žádný nemáte a termín na pozvánce není tak vzdálen, abyste si mohli dovolit odkládat nákup daru o další dny! Cítíte, jak vás zachvacuje lehká nervozita, neboť nemáte ani tušení, co dvojici, která již brzy zpečetí svou lásku polibkem a výměnou prstenů, darovat! Možná je již zajímavý nápad na obzoru, možná potřebujete lehkou inspiraci – pojďte ji zkusit najít v našich tipech na vhodný prezent pro nastávající, naše rady vám možná přijdou vhod.

Peníze – sázka na jistotu

Chystání svatby je mnohdy finančně náročné, a proto nejeden pár jistě ocení obálku s menší či větší sumou. Ostatně peníze umožní nejen splatit výdaje za svatební den, mohou též posloužit jako základ pro strávení líbánek v nějaké exotické zahraniční zemi či v příjemném prostředí krás české země specifické svou krásnou krajinou i množstvím nádherných zámků, kde je možné si pronajmout pokoje. Za věnované peníze se dá ale i pořídit vybavení společného domova, tedy praktické věci, které jsou potřeba při každodenním chodu domácnosti.

Pokud chcete darovat peněžní obnos, ale zároveň zachovat určitou originalitu, pokuste se částku ukrýt do zajímavějšího obalu než je obyčejná dopisní obálka. Bankovky můžete svinout do ruličky a vložit do ozdobné láhve či karafy jakožto tajný vzkaz po vzoru filmů s námořní tématikou. Zalíbit by se mohl i nápad s bonboniérou, kdy se pod víčkem potištěným lákavě vyhlížejícími belgickými pralinkami skrývají hezky zabalené bonbony, avšak jejich složení není čokoládového charakteru, ale mincovního. Nezapomeňte ovšem upozornit obdarované, že bonboniéru musí ochutnat, aby ji totiž po čase neposlali o dům dál v domnění, že je její obsah skutečně žaludkem stravitelný! Také kožený měšec plný padesátikorun leckoho potěší více než kousek papíru vložený mezi dva slepené bílé listy.

Výhodou peněžního daru je především jistota jeho následného využití, zkrátka s ním nemůžete šlápnout vedle. Velkým mínusem je ale neosobnost daru a bohužel i jistá neoriginalita.

Drobnost, která rozradostní i přinese užitek

Nevzdáváte se stále myšlenky darování finančního obnosu, ale zároveň byste chtěli připojit i něco věcného? Stačila by pouhá drobnost, u které víte, že by mohla najít v budoucnu uplatnění – např. láhev dobrého sektu či vína, lžičky na zmrzlinu s pěkným rytím, kvalitní keramický nůž, mlýnek na kávu ve starobylém stylu či zajímavá květina v pěkném keramickém obalu.

Jídlo a pití – žaludek i oči potěší

Ilustrační foto: Marriage

Potraviny patří mezi dárky, které nikdy neurazí a své využití najdou v každé domácnosti, proto i ony se mohou stát dobrou volbou v momentu shánění svatebního daru. Znáte-li oblíbené pochutiny snoubenců, můžete vsadit na jistotu a zakomponovat je do dárkového, voňavého balíčku. Chcete-li zaexperimentovat a obdarované překvapit, volte takové výrobky potravinářského průmyslu, které se běžně nekupují, jsou výjimečné svým původem či složením, mají krásné obaly či něco jiného, co znásobuje jejich atraktivitu. Uspořádat je můžete v proutěném košíku v dárkovém, celofánovém balení. Základ může tvořit láhev s dobrým pitím, pochutiny v podobě kvalitního a různě ochuceného octa, oleje, dále konzervy s mořskými plody, čokoládové lanýže, vysokoprocentní čokolády, sypané čaje, pražená káva. Výběr by měl zahrnovat paletu různých chutí, od hořké, kyselé, slané po sladkou – aby si na své přišla jak budoucí manželka, tak manžel. Není příliš vhodné do koše zařazovat výrobky od supermarketových značek, pro něž je typická nízká cena, strohé obaly a někdy i pochybné složení.

Ulehčit práci s výběrem vám mohou též již nastylizované „jedlé“ koše dostupné v obchodech s potravinami, avšak než jeden takový zakoupíte, ověřte si, že neobsahuje prošlé výrobky či kousky těsně před datem exspirace. Sice obsahu v obalech nemusí nic být, avšak rozhodně nepůsobí dobrým dojmem, darujete-li čokoládu, která měla být dle výrobce zkonzumována ideálně již před půl rokem.

Rovněž je potřeba vědět, zda obdarovaní nepreferují jiný životní styl než vy, tedy nejsou-li vegetariáni, vegani či nepreferují raw stravu nebo BIO kvalitu – v takovém případě je nutné přihlédnout složení, způsobu výroby i původu vybraných výrobků.

Mezi jedlý dárek lze zařadit též čím dál více se množící nabídky předplatného na bedýnku plnou čerstvé zeleniny a ovoce z české farmy či krabici jedlých výrobků, které spojuje např. to, že budou teprve v budoucnu uvedeny na trh – předplatitel má tak možnost ochutnat produkt ještě dříve, než si jej budou moci koupit i ostatní zákazníci v běžné síti obchodů.

Poukázka – elegantní řešení dárku

Nechcete darovat peníze, ale zároveň by se vám líbilo, kdyby o konečném nákupu daru mohli rozhodnout manželé dle svého vkusu, potřeb a preferencí? Pak je ideálním řešením věnování poukázky či dárkového šeku. Téměř všechny obchody, kamenné i internetové, již dnes svým zákazníkům nabízí právě možnost zakoupení karty mající určitou nominální hodnotu. Předurčíte tak druh výrobků či služeb, které si obdarovaný může zakoupit, avšak samotný produkt je vybírán držitelem poukázky. Takto můžete čerstvě sezdaný pár poslat do obchodu s oblečením, sportovními potřebami, na dobrou večeři do pěkné restaurace, na masáž, do kadeřnického studia, akvaparku…

Jestliže chcete vnést do dárku i trochu tajuplnosti, adrenalinu a touhy po štěstí, věnujte stírací losy či zaškrtejte čísla v sloupcích jedné z her od Sazky – kdo ví, třeba nakonec pár finančně zabezpečíte na dlouhé roky dopředu!

Ilustrační foto: Wedding

Zážitek či pobyt – pro odvážnější duše

Znáte-li budoucí novomanžele velmi dobře a víte, že jsou dobrodružnější povahy, překvapte je darováním zajímavého zážitku či pobytu, na který bude dvojice vzpomínat i za několik let! Nabídka je již dnes nepřeberná, doporučit lze určitě romantický let balónem nad krásnou, českou krajinou, seskok s padákem, let helikoptérou či stíhačkou, plavbu na lodi nebo příjemný, relaxační víkend v komnatách krásných zámků či vilek, spojený s dobrou večeří, vyjížďkou na koních a třeba i ochutnávkou vín a sýrů. Než něco takového ale zakoupíte, ověřte si, že takový zážitek skutečně pár potěší a nezpůsobí u něj spíše zděšení! Let balónem je sice krásný z vašeho pohledu, avšak pro jedince se strachem z výšek asi nebude tím pravým ořechovým.

Zážitek ale nemusí být nutně spojen jen s adrenalinem, výborné jsou též lístky na divadelní představení, muzikál či koncert oblíbeného umělce.

Praktické věci do domácnosti – potěší, ale mohou i zklamat

Předměty z kategorie „praktické“ jsou často dávaným darem v případě svatby, a pokud se dárce trefí do vkusu a momentálních potřeb novomanželů, pak i prezentem vítaným, v opačném případě ale spíše budícím rozpaky. Není výjimečné, že mnoho nevěst a ženichů z pečlivě nazdobených balíčků vytáhlo již třetí sendvičovač, druhou mikrovlnnou troubu, pátý set hrníčků či dezertních talířků – takové věci jsou pak přebytečné, pár se je snaží udat v bazarech či je odloží do komory, kde se na ně jen práší. Chcete-li skutečně darovat něco do domácnosti, poraďte se přímo s ženichem či nevěstou nebo s jejich nejbližšími a kupte to, co si skutečně přejí. Obzvlášť žije-li pár nějakou dobu ve společné domácnosti, je jasné, že již základní potřeby pro život mají a nové nepotřebují. Pokud se otázat nemůžete, vybírejte alespoň produkty skutečně potřebné, nepřezdobené, v základních barvách, z kvalitních materiálů – takovým praktickým darem tak může být ložní prádlo, návleky na matrace, zajímavá zarážka do dveří proti průvanu a tak podobně.

Vlastníma rukama vytvořené

Do této kategorie darů spadají právě ty, které dárce vyrobil či vymyslel sám – tedy kreativní výtvory, u nichž strávil pár hodin při samotné výrobě s touhou obdarované mile překvapit, potěšit a dovést k tomu, aby na něj vzpomínali při každém pohledu na daný předmět. Patříte také mezi tvořivé osoby a máte alespoň špetku talentu, citu a vkusu? Pak se směle pusťte do díla! Pěkným dárkem může být vlastnoručně namalovaný obraz, dřevěné skříňky na drobnosti, věšák na klíče z kovových drátů, dva ručně dělané hrníčky za pomocí hrnčířského kruhu, karafa na víno se setem skleniček a ručně namalovaným ozdobným motivem, voňavá svíce ve skleněné dóze, balíček mýdel či jiné přírodní kosmetiky nebo lampičky se zajímavým stínidlem – velmi pěkná je metoda tiffany. Výborným námětem na dárek může být i obrovská sklenice plná několika kilogramy lahodného medu, potěší obzvlášť více, pokud se chovu včel věnujete sami a med tak bude pocházet od vašeho včelstva.

Originální je také puzzle z fotografie, jež zachycuje něco blízkého pro danou dvojici nebo pár samotný. K tomu ale potřebujete právě onen snímek, zbytek už odvedou zkušení pracovníci každého lepšího fotolabu.

Dárek, co žije

Ilustrační foto: Svatební výzdoba

Darovat zvíře by asi nebylo nejvhodnějším nápadem, ale to neznamená, že by se mezi kupou svatebních darů nemohl objevit i jeden živý – vždyť i rostliny mohou vykouzlit úsměv na rtech a těšit své majitele dlouhé roky! Nemluvíme nyní o pokojovkách, mnohem zajímavějším nápadem na dar je strom! Víte-li, že mají budoucí manželé domek se zahradou či jej momentálně staví, pak se dřevina může stát skutečně výborným prezentem. Skvělé jsou zejména ovocné stromky, které budou každé jaro zdobit svými květy daný pozemek a v létě či na podzim obšťastňovat chutnými plody. Navíc vlivem šlechtění rostlin, které je dnes na pokročilé úrovni, už nemusíte kupovat obyčejnou jablůňku, na trhu jsou k dostání i takové skvosty, které se pyšní plody s červenou dužinou, okrasným listem či omamnou vůní!

Originalita za každou cenu!

Stále se vám z nabídky nic nezalíbilo a tápete? Představovali jste si něco mnohem originálnějšího? Jiného? Netradičního? Možná by mohl zabodovat nápad s objednáním karikaturisty přímo na svatbu! Takový umělec rád vtipně zvěční svými črty nejen onen nejdůležitější pár dne, ale i ostatní hosty a postará se tak o dokonalou zábavu pro všechny! Výborné je také zajištění hudebního vystoupení oblíbené kapely, zpěvačky či zpěváka na svatbě, je-li nevěsta s ženichem pravým fanouškem, bude mít váš dar ohromný úspěch!

Ještě než se rozhodnete, zda něco koupit či radě věnovat peníze, informujte se včas o tom, zda pár předem nesepsal seznam dárků, o které by měl zájem. V poslední době se stalo celkem populární psaní tzv. wish listů neboli listů přání, kde jsou přesně stanoveny konkrétní tipy na dárek pro hosty, kteří nechtějí přijít s prázdnou. Co se týče darů, váš výběr by se měl řídit i tím, že se zpravidla dávají ty věci, co by si dvojice sama nikdy nekoupila, ale zároveň víte, že zvolený typ dárku ocení.

Pevně věříme, že vás naše rady ohledně pořízení vhodného prezentu inspirovaly a pomohly najít vhodný dárek, který s radostí a beze strachu předáte do rukou čerstvě ošperkovaných snubními prsteny.

 

You might also like

Drobnosti a pozornosti 0 Comments

Love LOVI: Tyto dřevěné skládanky budete milovat!

 LOVI je svět finských dřevěných skládanek, které slouží jako půvabné dekorace a vánoční ozdoby.  Za vznikem LOVI skládanek stojí designérka Anne Paso, která v roce 2001 zkusila vytvořit dřevěnou vánoční ozdobičku coby alternativu

Různé 0 Comments

Lovemusic – značka Vašeho srdce

Hranaté srdíčko jako symbol a motto „Lovemusic – značka tvého srdce“. Lovemusic má opravdu velkou šanci stát se značkou Vašeho srdce. Veselé doplňky nejen pro milovníky hudby vás překvapí i

Drobnosti a pozornosti 0 Comments

Jablečná rapsodie chuti

Papája, liči, kumquat, mango, fíky, datle ba i ananas….exotické ovoce má v našich očích většinou status něčeho trochu zvláštního. Ale jablko? Pro mnohé z nás je až příliš fádní a obyčejné. Není

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!