Španělsko – svátky, dobré jídlo a rytmus v krvi

Španělsko – svátky, dobré jídlo a rytmus v krvi

 Mnozí z nás si vybavují Španělsko jako zemi temperamentních lidí, barevného folklóru, býčích zápasů a červeného vína. No, to nejspíš skutečně není daleko od pravdy, ale Španělsko je i mnohem více.

Tanečnice flamenca

Tanečnice flamenca.

 Nejtypičtějším dárkem z této země je vějíř (šp. abanico), často krásně zdobený. Zatímco v našich končinách nepotkáme dámu, která by se jím běžně na ulici ovívala, horké španělské klima přimělo místní ženy již před staletími, aby ho nosily a používaly nejen při tanci, ale i při běžném dni. Proto je pro tuto zemi tak typický a stal se součástí typického obrazu Španělky. Můžete si ho nechat přivézt přímo ze Španělska, ale i zakoupit u nás, nejlépe v některém obchodě specializujícím se na potřeby pro flamenco.

 A propos flamenco. Další typická součást španělské kultury, jak její hudební, tak taneční stránky. Ti, kdo hrají a tancují flamenco, říkají, že je nesmysl pouštět se do toho jen kvůli tomu, aby mohli/y nosit typické oblečení, podpatky a máchat sukněmi. Tato hudba a tanec musí být především v srdci. A pro zájemce, kteří by se chtěli tento tanec naučit, se i u nás otevírají kurzy. Najdete je v každém větším městě (někdy i v městech menších, jako např. Uherský Brod) a vedou je obvykle zkušení lektoři, kteří flamenco studovali přímo ve Španělsku či pod vedením světově proslulých představitelů tohoto stylu. Ti ostatně do naší země také občas zavítají a vedou workshopy flamenca, zejména v Praze, ale i jinde.

 Neodmyslitelnou „rekvizitou“ pro flamenco jsou také kastaněty – perkusní hudební nástroj odvozený nejspíš od starověkého nástroje z mušlí, původem z dnešní Kréty. Dnes jsou kastaněty ze dřeva a jejich španělský název castañuelas je odvozen od slova castaña – kaštan. Tanečnice flamenca je má navlečené provázkem na palci, jedna mistička spočívá na dlani. Zvuk pak vydává rychlé klapnutí prstů. Kastanět se obvykle používají dva páry, v pravé ruce se drží pár s vyšším zvukem, v levé ruce pár s hlubším zvukem. Můžete si je nechat přivézt ze Španělska, anebo je seženete taktéž v některém obchodě specializujícím se na potřeby pro flamenco. Tam seženete i CD s typickou španělskou hudbou, flamencem hraným na kytaru i jinými písněmi.

 Samostatnou kapitolou jsou pak španělská vína. V prosluněné zemi se této plodině zvláště daří a španělská vína získala věhlas po celé Evropě i po celém světě. Pokud si nejste jistí jejich výběrem, poraďte se ve vinotéce.

 A že byste si chtěli do Španělska přímo zajet? Nemusí to být vždy jen slunná Andalusie, i když do ní se vydává stále ještě patrně nejvíce turistů. Kouzelným místem je například také San Sebastian proslulý mnohými kulinářskými specialitami, ale i severní část Španělska, Navarra, má co nabídnout – baskická menšina zde vytvořila svébytnou kulturu. Jejím vyvrcholením je svátek Sanfermines, který se slaví vždy na jaře v centru Navarry, ve městě Pamplona (sv. Fermín byl první biskup Pamplony, který zemřel násilnou smrtí v roce 303). Všichni obyvatelé se oblečou typicky pro tento svátek, do bílých košil/halenek a uvážou si červené šátky, hodně se zpívají baskické písně. El Rocío zase vypadá „jako kýčovitá pohlednice“, jak se vyjádřil jeden z místních. Mnoho se tam neděje, ale jednou do roka ožívá městečko velkolepou fiestou. Fiesta znamená obecně „svátek“, „slavnost“, a obyvatelé si to umějí patřičně užít. Obec se převlékne do slavnostního, všichni zapomenou na všední starosti, vyrazí do ulic a chtějí se bavit. Tančí se a zpívá, dobře se jí a pije, hraje hudba, nechybí průvody ulicemi a ohňostroje.

Alhambra

Velkým lákadlem pro turisty je pozoruhodná španělská architektura ze středověkého období. Na snímku ornamentální výzdoba Alhambry.

You might also like

Zájezd jako dárek 0 Comments

Ideální dovolená klidně i na poslední chvíli

Váhali jste až dosud s termínem dovolené a máte pocit, že už jste to letos prošvihli? Nevěšte hlavu, ještě není všem dnům konec. Nabídka je stále velmi bohatá a na jihu

Kulturní zážitky 0 Comments

ATRIUM NA ŽIŽKOVĚ – kulturní centrum v bývalém kostelíku

Koncertní a výstavní síň ATRIUM NA ŽIŽKOVĚ se nachází v Čajkovského ulici v Praze na Žižkově v prostorách bývalého barokního kostelíku, dnes památkově chráněného. Program koncertní síně nabízí klasickou hudbu,

Adrenalinové zážitky 0 Comments

Adrenalinová klasika: Bungee jumping

Je libo si tak trochu skáknout? Bungee jumping patří dlouhodobě mezi celosvětově nejvyhledávanější adrenalinové zážitky. Obecně se jedná o skok z pořádné výšky, přičemž je skákající osoba bezpečně zajištěna elastickým lanem

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!