Poznejte místo, kde dávají dravci a jeleni bílí dobrou noc…

Stojíte uprostřed louky, jen zvednete ruku a na ni vám majestátně přistane káně lesní nebo sova pálená. Také toužíte stát se byť jen na chvíli chrabrým sokolníkem a podívat se dravci z blízka do očí? Nebo se raději poklidně procházíte lesem plným malých i velkých zvířat? Oba zážitky můžete elegantně skloubit při návštěvě nově otevřené přírodní obory Žleby ve Středočeském kraji.

Nedaleko původně gotického a dnes krásně opraveného zámku Žleby narazíte na oboru, pyšnící se především chovem jelenů bílých v Evropě. Tato vzácná zvířata byla pro svoji jedinečnost a krásu téměř vybita, po druhé světové válce je dokumentováno dokonce jen 28 jelenů na celém našem území. Toužíte-li po opravdu blízkém seznámení, můžete se zúčastnit jejich přikrmování, a to o víkendech vždy od 12:00 do 15:30 hod., o prázdninách dokonce každý den kromě pondělí ve stejných časech. Vstupné do obory pro celou rodinu vyjde asi stejně jako jeden lístek do kina a přitom zážitek je nesrovnatelný. Kombinaci barev lesa, pachů zvířat a příjemné procházky, tomu se nemůže ani 4D kino vyrovnat.

Obdobně fascinující jako jeleni bílí může být i další tzv. vysoká zvěř, na kterou při putování oborou narazíte. Jen srovnávání paroží jednotlivých druhů může být překvapivé, ať už se jedná o daňka evropského nebo sika dybowského. Samostatnou kapitolu a zvláštní důvod k návštěvě pak jistě představují stáda muflonů a koz kamerunských. Zvláště pro děti budou lákavá nejrůznější mláďata a holátka, která se v oboře na jaře a na začátku léta objevila, některá dobrovolně, jiná jako součást záchranné stanice. Od května do září provozuje Záchranná stanice Lipec v areálu obory také ukázkové lety dravců a organizuje programy, týkající se ochrany zvířat v naší přírodě.

Právě kombinace vzácných i běžných druhů zvířat, ochrana přírody a příležitost k příjemné procházce, to vše společně činí ze žlebské obory úchvatné místo pro ideální výlet s vaší rodinou. Užijte si pěkný den v oboře a pozdravujte lišku Elišku.

Od května do září otevřeno denně od 10,00 do 18,00 hod., doprovodné programy (krmení jelenů a ukázky dravců) probíhají od 12,00 a od 15,30 hod. o víkendech, v červenci a srpnu pak každý den kromě pondělí.

Fotografie zveřejněny s laskavým svolením pana ing. Pelikána, Obora Žleby

Obora Žleby 

obora plachta

You might also like

Výlet jako dárek 0 Comments

Vídeň: Kulturní velkoměsto na dosah

Téměř každý z nás již někdy poctil návštěvou starobylé, ale přitom životem tepající hlavní město Rakouska – Vídeň. Dávné válečné konflikty, revoluce, ale i životní moudra slavných filosofů či tóny věhlasných

Cestování a zážitky 0 Comments

ATRIUM NA ŽIŽKOVĚ – kulturní centrum v bývalém kostelíku

Koncertní a výstavní síň ATRIUM NA ŽIŽKOVĚ se nachází v Čajkovského ulici v Praze na Žižkově v prostorách bývalého barokního kostelíku, dnes památkově chráněného. Program koncertní síně nabízí klasickou hudbu,

Cestování a zážitky 0 Comments

Kongresové centrum Zlín: Sídlo Filharmonie Bohuslava Martinů a ještě mnohem víc…

Před necelými pěti lety byla ve Zlíně slavnostně předána k užívání budova nového Kongresového centra podle návrhu světoznámé architektky Evy Jiřičné. Spolu s Univerzitním centrem Univerzity Tomáše Bati je součástí

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!