Poznejte místo, kde dávají dravci a jeleni bílí dobrou noc…

Stojíte uprostřed louky, jen zvednete ruku a na ni vám majestátně přistane káně lesní nebo sova pálená. Také toužíte stát se byť jen na chvíli chrabrým sokolníkem a podívat se dravci z blízka do očí? Nebo se raději poklidně procházíte lesem plným malých i velkých zvířat? Oba zážitky můžete elegantně skloubit při návštěvě nově otevřené přírodní obory Žleby ve Středočeském kraji.

Nedaleko původně gotického a dnes krásně opraveného zámku Žleby narazíte na oboru, pyšnící se především chovem jelenů bílých v Evropě. Tato vzácná zvířata byla pro svoji jedinečnost a krásu téměř vybita, po druhé světové válce je dokumentováno dokonce jen 28 jelenů na celém našem území. Toužíte-li po opravdu blízkém seznámení, můžete se zúčastnit jejich přikrmování, a to o víkendech vždy od 12:00 do 15:30 hod., o prázdninách dokonce každý den kromě pondělí ve stejných časech. Vstupné do obory pro celou rodinu vyjde asi stejně jako jeden lístek do kina a přitom zážitek je nesrovnatelný. Kombinaci barev lesa, pachů zvířat a příjemné procházky, tomu se nemůže ani 4D kino vyrovnat.

Obdobně fascinující jako jeleni bílí může být i další tzv. vysoká zvěř, na kterou při putování oborou narazíte. Jen srovnávání paroží jednotlivých druhů může být překvapivé, ať už se jedná o daňka evropského nebo sika dybowského. Samostatnou kapitolu a zvláštní důvod k návštěvě pak jistě představují stáda muflonů a koz kamerunských. Zvláště pro děti budou lákavá nejrůznější mláďata a holátka, která se v oboře na jaře a na začátku léta objevila, některá dobrovolně, jiná jako součást záchranné stanice. Od května do září provozuje Záchranná stanice Lipec v areálu obory také ukázkové lety dravců a organizuje programy, týkající se ochrany zvířat v naší přírodě.

Právě kombinace vzácných i běžných druhů zvířat, ochrana přírody a příležitost k příjemné procházce, to vše společně činí ze žlebské obory úchvatné místo pro ideální výlet s vaší rodinou. Užijte si pěkný den v oboře a pozdravujte lišku Elišku.

Od května do září otevřeno denně od 10,00 do 18,00 hod., doprovodné programy (krmení jelenů a ukázky dravců) probíhají od 12,00 a od 15,30 hod. o víkendech, v červenci a srpnu pak každý den kromě pondělí.

Fotografie zveřejněny s laskavým svolením pana ing. Pelikána, Obora Žleby

Obora Žleby 

obora plachta

You might also like

Zájezd jako dárek 0 Comments

Luhačovická relaxační symfonie: Dopřejte si luxusní wellness pobyt

Existuje mnoho pádných důvodů, proč se vypravit právě do Luhačovic. Hledáte-li místo pro znovunalezení harmonie těla a duše, jste tady na správné adrese… Luhačovice patří mezi největší lázně u nás.

Auto-moto 0 Comments

Věnujte nevšední jízdu a vzrušení za volantem

A je to tu zase, váš manžel, bratr nebo tatínek má narozeniny, a to znamená, že musíte opět vymyslet, čím ho obdarujete. Nejlépe co nejoriginálněji. Kosmetiky plná koupelna, ponožky už

Kulinářské zážitky 0 Comments

Outdoorová kuchařka

Blíží se čas prázdnin, dovolených a výletů. Přemýšlíte, jak nejlépe si letošní volné dny užít, aniž byste museli slevovat ze svých stravovacích návyků a pojídat z nouze instantní pokrmy nevalné

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!