Není pytel jako pytel :-)

Není pytel jako pytel :-)

Opět se blíží doba dovolených, čundrů a festivalů. Možná nechcete utrácet za drahé hotely nebo upřednostňujete spánek v sepětí s přírodou. Potom budete potřebovat hlavně kvalitní spací pytel. Ten je totiž základem dobrého spánku mimo pohodlí postele.

            Spací pytel vždy vybírejte na základě teplotního rozmezí, do kterého je určen. To poznáte podle tří teplot uvedených v popisu spacáku (komfortní, limitní, extrémní teplota). Pokud sháníte spacák jen na občasné přespání na chatě nebo u táboráku, vyberte si ze spacáků z dutého vlákna, které se cenově pohybují kolem tisícikoruny. Jsou sice těžší a objemnější, ale na občasné přespání postačí.

Jestliže hledáte lehčí spacák, který v pohodě uvezete na kole a bude vám v něm teplo i za chladnějších nocí, budete si muset připlatit. Čím lehčí a skladnější bude, tím i dražší. Ty nejlepší péřové spacáky vážící kolem 600 g se cenově pohybují od čtyř tisíc výš. Na druhou stranu existují speciální spací pytle na léto, které jsou skladné, mají nízkou váhu a velmi dobrou cenu. Jsou však určeny jen pro letní noci s poměrně vysokými teplotami.

Zaručenou značkou spacích pytlů je rozhodně česká firma s dlouhou tradicí na trhu LOAP. Jedním z nejprodávanějších modelů je spací pytel Loap Boston. Je to mumiový spacák s komfortní zónou +10°C. Mumiový tvar dokonale kopíruje tělo a tím udržuje teplo a zabraňuje jeho úniku. Váha 1200 g a cena nepřevyšující 500 Kč je také velice sympatická. Navíc si můžete vybrat, jestli chcete zapínání vpravo, nebo vlevo.

Dalším velice oblíbeným modelem je spacák Loap Orbit. Ten je sice o něco dražší, ale lehčí a díky komfortní zóně +6°C vás nepříjemně nepřekvapí ani chladná rána. Je vyplněn dutým vláknem PolyPlus Light, které zaručuje dobrou tvarovou paměť, i po stlačení rychle získává svůj původní objem. Délka 220 cm uspokojí rovněž vyšší cestovatele.

Poněkud dražším modelem je Loap Damphu, ale ani jeho cena nepřekročí dva tisíce. Jeho výplň PolyPlus Extreme výborně schne i hřeje. Komfortní teplota tohoto modelu od firmy Loap je -8°C, takže se v něm pohodlně vyspíte i v horské přírodě pod širákem.

Dobrou volbou je značka Coleman a její mumiový spacák Biker. Váží 950 g, takže je vhodný na pěší i cyklistickou túru. Komfortní zóna 10-14°C je ideální na léto. Jeho uživatelé si pochvalují zejména malé rozměry při složení, nízkou hmotnost, příjemný materiál a výbornou tepelnou izolaci. Navíc je obal spacího pytle nepromokavý, takže se ani v případě, že vás cestou chytne déšť, nemusíte obávat, že byste spali v mokrém.

Pokud nejste příznivci mumiových spacáků, můžete vyzkoušet dekový spacák od firmy Husky, typ Gizmo. Sice se s necelými dvěma kily řadí mezi těžší spací pytle, ale jeho vynikající termoizolační vlastnosti vám to jistě vynahradí. Ideálně se hodí na vodácké túry, ale i jako příležitostná přikrývka na chatě. Vnější vrstvu tvoří Nylon Taffeta, který působí vodoodpudivě, vnitřní strana je z příjemného Polycottonu. Dle recenzí je vhodný i pro vyšší a objemnější muže, kteří se v něm prý pohodlně vyspí i otočí. Navíc lze připnout druhý spacák, takže můžete v přírodě strávit i romantické chvilky ve dvou.

 

Tak šťastnou cestu a dobrou noc.

You might also like

Sportovní eventy 0 Comments

Turistika – aktivita vhodná pro všechny generace

Turistika je oblíbenou kratochvílí a koníčkem mnohých z nás. Zhusta se toto slůvko objevuje v kolonce různých formulářů a anket, kde se autoři tážou účastníků, jak dotyční tráví volný čas. Také seznamujeme-li

Praktické 0 Comments

Isosteel: „Horké zůstane horké a studené zůstane studené“

Špičkové termoprodukty bez kompromisů. Termoska či termohrnek jsou skvělým doplňkem pro aktivní sportovce i příležitostné turisty.

Lyžařským všeumělem snadno a rychle: Kurzy lyžování jako dárek

Zdolávat sjezdovku hladce a ladně, s modrým nebem nad hlavou, zamakat pořádně na běžkách, na vytoužené trati zasněženou krajinou…lyžovat již dnes umí skoro každý. Nebo snad znáte někoho, komu dosud zůstaly nejklasičtější

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!