Kam s nechtěnými dárky?

Kam s nechtěnými dárky?

Říkává se „darovanému koni na zuby nekoukej“. Někdy je to ale setsakramentsky těžké. Ne každý se dokáže dárkem trefit do našeho vkusu. Mnohdy to naopak vypadá, že naši blízcí mají speciální talent na výběr dárků, které se nám ani za mák nelíbí. A občas se stane, že dostaneme něco, co už jsme si dávno předtím pořídili sami. Zejména po Vánocích si téměř každoročně pokládáme tutéž palčivou otázku: Co si počít s nechtěnými dárky?

Potěmkinova vesnice

Když dostaneme dárek takzvaně "pro kočku, tedy takový, který nestojí za nic, řešíme obtížné dilema co s ním dál.

Když dostaneme dárek takzvaně „pro kočku“ – tedy takový, který podle nás nestojí za nic – řešíme obtížné dilema co s ním dál.

Často nechtěné dárky jednoduše někam uložíme a v budoucnu už jim nevěnujeme pozornost. Je to tak nejpohodlnější. Nevkusné oblečení, které nám absolutně nesedí, leží na dně naší skříně dlouhá léta. Kniha od neoblíbeného autora na šílené téma je založená v koutě knihovny, pokrytá prachem. Nadbytečné nádobí s příšernými vzory máme zahrabané někde v zadní části úložného prostoru kuchyňské linky, co nejdál na dohled. Když náhodou přijde obdarovatel na návštěvu a nám na něm skutečně hodně záleží, nasoukáme se do nevzhledného svetru, přečteme si rychle na netu, o čem že ten knižní brak vlastně byl a oběd podáváme na oněch nemožných talířkách.

Otrlí jednají na rovinu

Někteří z nás se s hromaděním nechtěných darů u sebe doma nesmíří a jsou odhodláni k akci. Nejlepší řešení představuje pochopitelně možnost zbavit se nepohodlného dárku v tichosti, ale to většinou není možné, protože u dárků zpravidla chybí účtenka. Ne každý na to má odvahu, ale najdou se mezi námi i tací troufalci, kteří dokáží svou nespokojenost s dárkem dát jasně najevo. Vyložit karty na stůl a sdělit obdarovateli, že se nám dárek nelíbí a chceme ho vrátit, ba dokonce si místo něj vybrat něco jiného, vyžaduje velkou dávku asertivity i schopnost obrnit se proti lítosti, hořkosti dotyčného a případně též následným vlastním výčitkám.

Kompromis pro klid duše

Jestliže se nechceme smířit s odevzdaným přijímáním dárků, kterých máme už a priori po krk, ale nemáme přitom „koule“ na konfrontaci s obdarovatelem, nabízí se kompromisní šalamounské řešení. Dotyčný dárek pečlivě nafotit, popsat a prodat prostřednictvím některé z inzercí na internetu. Sice za dar tím pádem zřejmě nedostaneme plnou cenu, zbavíme se ho však nadobro. A můžeme se těšit pocitem, že se octne u někoho, kdo si ho zakoupil, protože se mu líbí a bude z něj mít radost. Je jen velmi malá pravděpodobnost, že by se předmět dostal do hledáčku někoho, kdo se ho chystá předat dál opět jako dar, pak by bludný kruh nejspíš zůstal neprolomen. Pokud si připadáme pro své počínání mizerně, neboť dary se přece nemají dávat dál, natož prodávat, můžeme obdržené peníze věnovat na jakékoli charitativní účely. Dárek, který by u nás jen překážel, se tak v mžiku stane nadmíru užitečným.

You might also like

Užitečné rady 0 Comments

Jak vybrat dárek k všeobecné spokojenosti?

Vybíráme-li dárek, činíme tak zpravidla z lásky k dotyčné osobě. Náš záměr je tedy veskrze pozitivní. Chceme udělat dotyčnému co největší radost. Přesto se občas stane, že se tak trochu mineme účinkem

Užitečné rady 0 Comments

Osvědčené tipy na dárky pro ženy

Možná tápete, jak vybrat ten správný dárek pro vaši milovanou. Znáte ji opravdu dobře? Tak to máte napůl vyhráno!  Parádnice Vaše přítelkyně je vždy perfektně upravená a nové trendy v módě

Užitečné rady 0 Comments

Dárky pro muže – proč je tak těžké najít ty správné?!

Koukáte na zaprášenou knihu, která smutně stojí již druhým rokem na polici, aniž by byla někdy čtena? Ve spíži už pomalu prochází datum trvanlivosti vámi darované kolekce čokoládových lanýžů, předplacené časopisy

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!