Modelová železnice – pohádka na kolejích pro malé i velké

Modelová železnice – pohádka na kolejích pro malé i velké

Železnice má v sobě patrně cosi magického. Některé z nás její kouzlo uchvátí již v dětství a neopustí ani v dospělosti. Jako malí si s oblibou hrajeme na výpravčího, strojvůdce nebo průvodčího. Dokonce i jen pouhé zahoukání lokomotivy v dálce naši dětskou dušičku z nevysvětlitelného důvodu nadmíru rozveselí a potěší. Jak cesta vlakem, tak pozorování činorodého dění v kolejišti a na trati má pro nás zvláštní půvab celoživotně. Stejně jako se naší trvalou láskou stává miniaturní zpodobnění toho, co nás tolik fascinuje. Modelová železnice.

Střípky z historie prvních vláčků

Většina dětských hraček a her je věrným odrazem reálného světa dospělých. Nejinak tomu je od samého počátku i s modely železnice. V době svého vzniku a následného impozantního rozvoje byla železnice vnímána v podstatně širších souvislostech, než je tomu dnes. Nebyla pouhým dopravním prostředkem, který si získává respekt a obdiv díky své úctyhodné kolosálnosti a mnohdy hluboce propracované systematičnosti fungování. Železnice byla především obrovským triumfem pokroku a vědy. Znamenala do té doby něco nevídaného a úžasného.

Výrobci hraček velmi brzy rozpoznali skvělou příležitost a novou potencionální oblast na trhu. Miniaturní napodobeniny skutečných vlaků se začaly objevovat na začátku 19. století, souběžně s rozvojem veřejné železniční sítě. Staly se masově vyhledávaným dárkem a senzací zejména o vánočních svátcích. Kolébkou modelové železnice bylo dnešní Německo, kde se začaly vyrábět vůbec první modely vlaků litím roztavené mosazi nebo cínu do formy. Dokonale ozdobené miniatury vlaků byly zhotovovány ve Francii, tyto modely ale nejezdily po kolejích a pouze se posouvaly po podlaze.

Výroba prvního pohyblivého modelu lokomotivy, který byl vybaven parním pohonem, je připisována Henrymu Woodovi, otci stejnojmenného anglického dirigenta. Průkopníky v oblasti tvorby vlakových modelů byli v 19. století překvapivě často výrobci hudebních nástrojů. Přelomový úspěch na evropské půdě zaznamenal Němec Theodor Märklin, zakladatel proslulé hračkářské firmy. Jeho společnost, která vznikla v roce 1859, byla původně zaměřena na výrobu panenek. Světové proslulosti ale dosáhla právě díky produkci železničních modelů. Stála u vzniku prvních elektrických modelů v Evropě a způsobila v tomto odvětví pravou revoluci. Je zakladatelem tradice modelové železnice, jak ji známe dnes.

Märklin však nebyl zdaleka jediným výrobcem na trhu. V Evropě i v Americe měl několik zdatných konkurentů. V roce 1898 či 1899 založil anglickou firmu na výrobu hraček Wenman Joseph Bassett-Lowke. Při příležitosti výstavy v Paříži uzavřel v roce 1900 partnerství s německou firmou Bing, jež měla za sebou v té době již čtyřicetiletou existenci a její továrna na hračky v Norimberku byla svého času největší na světě. Společně se začali specializovat na výrobu železničních modelů. A sklízeli nadšené ovace.

Také na americkém kontinentě se postupně vyprofilovala řada výrobců, kteří se proslavili vývojem prvních tamějších miniatur vlaků. Již v 30. letech 19. století vytvořil model vlaku Mathias Baldwin, zakladatel společnosti Baltimore Locomotive Works. Mnoho amerických výrobců hraček více či méně překotně následovalo jeho příkladu. Zpočátku byla koupě vlakové miniatury nákladnou záležitostí, později se stala cenově dostupnou komoditou i pro příslušníky střední třídy. Láska k vláčkům i tady pevně zapustila své kořeny.

You might also like

Dárky pro kutily a rybáře 0 Comments

Miniseriál: Fenomén Leatherman (část III.)

Leatherman Micra: Malý, ale šikovný Leatherman Micra je skutečným hitem v kategorii užitečných a přitom designově naprosto bezkonkurenčních dárků. Oprávněně patří mezi nejpopulárnější nástroje od společnosti Leatherman. Tento miniaturní multifunkční nástroj

Film a hudba 0 Comments

Vyberte některou ze zářivých perel kinematografie

Milovníci kvalitních filmů jistě ocení, když si budou moci do své filmové sbírky přidat krásnou sadu oblíbených snímků. Mít doma takovou DVD kolekci je výsadou fajnšmekrů, a tak se neváhejte

Knihy a předplatné 0 Comments

Plavky, ručník… a knížku!

Uleháte pod pečlivě rozložený slunečník a od přehrady, moře nebo třeba rybníku za domem se odráží zbytky slunečních paprsků. K obrazu idylického letního dne si podle libosti můžete doplnit víno, přítele,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!