Modelová železnice – pohádka na kolejích pro malé i velké

Modelová železnice – pohádka na kolejích pro malé i velké

Železnice má v sobě patrně cosi magického. Některé z nás její kouzlo uchvátí již v dětství a neopustí ani v dospělosti. Jako malí si s oblibou hrajeme na výpravčího, strojvůdce nebo průvodčího. Dokonce i jen pouhé zahoukání lokomotivy v dálce naši dětskou dušičku z nevysvětlitelného důvodu nadmíru rozveselí a potěší. Jak cesta vlakem, tak pozorování činorodého dění v kolejišti a na trati má pro nás zvláštní půvab celoživotně. Stejně jako se naší trvalou láskou stává miniaturní zpodobnění toho, co nás tolik fascinuje. Modelová železnice.

Střípky z historie prvních vláčků

Většina dětských hraček a her je věrným odrazem reálného světa dospělých. Nejinak tomu je od samého počátku i s modely železnice. V době svého vzniku a následného impozantního rozvoje byla železnice vnímána v podstatně širších souvislostech, než je tomu dnes. Nebyla pouhým dopravním prostředkem, který si získává respekt a obdiv díky své úctyhodné kolosálnosti a mnohdy hluboce propracované systematičnosti fungování. Železnice byla především obrovským triumfem pokroku a vědy. Znamenala do té doby něco nevídaného a úžasného.

Výrobci hraček velmi brzy rozpoznali skvělou příležitost a novou potencionální oblast na trhu. Miniaturní napodobeniny skutečných vlaků se začaly objevovat na začátku 19. století, souběžně s rozvojem veřejné železniční sítě. Staly se masově vyhledávaným dárkem a senzací zejména o vánočních svátcích. Kolébkou modelové železnice bylo dnešní Německo, kde se začaly vyrábět vůbec první modely vlaků litím roztavené mosazi nebo cínu do formy. Dokonale ozdobené miniatury vlaků byly zhotovovány ve Francii, tyto modely ale nejezdily po kolejích a pouze se posouvaly po podlaze.

Výroba prvního pohyblivého modelu lokomotivy, který byl vybaven parním pohonem, je připisována Henrymu Woodovi, otci stejnojmenného anglického dirigenta. Průkopníky v oblasti tvorby vlakových modelů byli v 19. století překvapivě často výrobci hudebních nástrojů. Přelomový úspěch na evropské půdě zaznamenal Němec Theodor Märklin, zakladatel proslulé hračkářské firmy. Jeho společnost, která vznikla v roce 1859, byla původně zaměřena na výrobu panenek. Světové proslulosti ale dosáhla právě díky produkci železničních modelů. Stála u vzniku prvních elektrických modelů v Evropě a způsobila v tomto odvětví pravou revoluci. Je zakladatelem tradice modelové železnice, jak ji známe dnes.

Märklin však nebyl zdaleka jediným výrobcem na trhu. V Evropě i v Americe měl několik zdatných konkurentů. V roce 1898 či 1899 založil anglickou firmu na výrobu hraček Wenman Joseph Bassett-Lowke. Při příležitosti výstavy v Paříži uzavřel v roce 1900 partnerství s německou firmou Bing, jež měla za sebou v té době již čtyřicetiletou existenci a její továrna na hračky v Norimberku byla svého času největší na světě. Společně se začali specializovat na výrobu železničních modelů. A sklízeli nadšené ovace.

Také na americkém kontinentě se postupně vyprofilovala řada výrobců, kteří se proslavili vývojem prvních tamějších miniatur vlaků. Již v 30. letech 19. století vytvořil model vlaku Mathias Baldwin, zakladatel společnosti Baltimore Locomotive Works. Mnoho amerických výrobců hraček více či méně překotně následovalo jeho příkladu. Zpočátku byla koupě vlakové miniatury nákladnou záležitostí, později se stala cenově dostupnou komoditou i pro příslušníky střední třídy. Láska k vláčkům i tady pevně zapustila své kořeny.

You might also like

Knihy a předplatné 0 Comments

Tajemný středověk láká čtenáře do svých hlubin

Nejen moderní příběhy dokážou strhnout čtenáře. Knihy, jejichž děj se odehrává před mnoha staletími, zaujímají právem přední místa v našich knihovnách. Nechte se inspirovat a zabruste s námi při četbě

Nestárnoucí půvab stolních deskových her

Hraní stolních společenských her zažívá téměř renesanci, ačkoliv herní plán z tvrdého papíru, klasická hrací kostka a plastové figurky působí v dnešní době jako pořádný anachronismus. Vloni uplynulo přesně dvacet let od

Jak potěšit zahrádkáře

Některým lidem není úplně snadné darovat nějakou pozornost plně v souladu s jejich zájmy. Pokud ale o našem oslavenci bezpečně víme, že je nadšeným zahrádkářem, máme skoro vyhráno. I ten nejaktivnější zahrádkář, který

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!