Med: Sladké pohlazení, které hojí a uzdravuje

Med: Sladké pohlazení, které hojí a uzdravuje

Vzpomínáte na titulní postavičku z animovaného seriálu „Včelka Mája a její příběhy“? Děj seriálu, jehož výroba probíhala až v dalekém Japonsku, byl inspirován knihou od německého autora Waldemara Bonselse. Knižní předloha spatřila světlo světa již v roce 1912 a byla pro velký úspěch přeložena do několika desítek cizích jazyků. Při shlédnutí této půvabné pohádky je těžké nemít neustále na paměti, co tito droboučcí tvorečkové-včelky dokáží vyrobit za zázračný produkt.

Med lze využít mnoha odlišnými způsoby. Je všeobecně oblíbeným sladidlem a chutnou potravinou, ale známy jsou i jeho širokospektré léčebné účinky. Konzumace medu má pozitivní účinky při onemocnění srdce, jater, střev, ledvin nebo močového ústrojí. Látky v něm obsažené rozšiřují cévy. Asi nejčastěji je med coby medicína podáván v šálku čaje proti nastydnutí. Je-li zevně přikládán na rány a popáleniny, urychluje med hojení. Údajně působí příznivě i proti nespavosti a mírné neuróze.

Jak je možné, že je med tak všemocný? Tento včelí zázrak obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Mezi nejvýznamnější z nich patří bílkoviny, řada vitamínů, minerálů (včetně železa a mědi) i tolik oceňovaná mateří kašička. Zejména tmavě zbarvený med podporuje prostřednictvím zvýšení obsahu krevního barviva krvetvorbu. Zbarvení a složení medu přitom závisí na zdroji včelí potravy. Podle toho rozeznáváme med květový, lesní a smíšený. Každý z nich má zcela charakteristickou vůni a chuť.

Kvalita medu je podmíněna i způsobem skladování. Med v dobře uzavřených nádobách by měl být správně skladován v teplotním rozmezí od 15 do 20 stupňů a ukládán v temné místnosti. Postupná krystalizace medu je přirozeným procesem, který není na závadu. Naopak, pokud u medu krystalizace neprobíhá ani po delší době, jedná se o varovný signál a zpochybnění jeho vysoké kvality. Med by měl zkrystalizovat přibližně po roce.

Kterak postupovat, aby byl zkrystalizovaný med opět tekutý a neutrpěla jeho kvalita? Nejsnadnější je umístit sklenici s medem do vodní lázně. Na dno hrnce můžeme dát složenou utěrku. Vodu zahříváme maximálně na 45 stupňů, někdy je proto třeba celý proces opakovat vícekrát. Při vyšší teplotě by došlo k znehodnocení většiny cenných látek v medu obsažených. To bychom měli mít na paměti též při přidávání medu do horkého čaje. Vždy je lepší posečkat, až se teplota čaje sníží pod zmiňovanou teplotní hranici.

Vzhledem k tomu, že med obsahuje hlavně monosacharidy, je jako sladidlo pro lidský organismus lehčeji stravitelný než cukr řepný. Proto bychom měli při slazení čaje, kávy a sladkých jídel používat více právě med. Rozhodně se vyplatí koupě medu od seriózního včelaře. Kvalita medu za podezřele nízké ceny a z pochybných zdrojů může značně kolísat.

Škála produktů z medu, které potěší Vaše blízké, je velmi široká. Kromě poctivé sklenice medu prvotřídní kvality jsou vhodnou volbou různé lahodné pochutiny, medovina, ale i krémy a masti s obsahem medu. Med je využíván v kosmetickém průmyslu naprosto běžně, zejména mateří kašička je přidávána též do šamponů. Velmi dekorativní dárek představují svíčky ze včelího vosku.

Zajímavost na závěr: Některé indiánské kmeny neoceňovaly přínos medu tak jako my dnes. Indiáni odmítali jeho konzumaci s tím, že je naprosto nechutné konzumovat včelí zvratky.

 

You might also like

Doplňky 0 Comments

Doplňky – proč jsou tak důležité?

Máte někdy pocit, že i když jste se perfektně oblékli, upravili a ve vaší tašce či kapse se nachází vše, co nezbytně potřebujete, pořád to nějak není ono? Doplňky. Ty většinou

Nebojte se kombinovat, radí Ondřej Flodrman

Ondřej Flodrman oslaví za pár dní své 25. narozeniny. Narodil se v USA v Californii, většinu svého života ale prožil v České republice. Má za sebou několik úspěchů v modelingu. Momentálně je na skok

Zdraví a krása 0 Comments

Návody na dárky jednoduše a hladce, obrace, hladce, obrace…

Nepleťte si oka s očky a upleťte neopakovatelný dárek Chtěli byste obdarovat nejmenšího člena rodiny hřejivým dárkem? Zachumlaný až po uši jistě ocení, že je DEKA DO KOČÁRKU ručně pletená a

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!