Kuchyňský rychlík v akci. Papinův hrnec ušetří peníze i čas

Kuchyňský rychlík v akci. Papinův hrnec ušetří peníze i čas

Rekordní čas vaření

Papinův hrnec, tlakový hrnec neboli „papiňák“ dokáže v kuchyni výrazně urychlit přípravu lahodných pokrmů, takže ušetříte drahocenný čas i výdaje za energie, a ještě dostanete od celé rodiny pochvalu za šikovnost. Maso z „papiňáku“ je lahodně měkké za rekordně krátkou dobu, urychlit s tlakovým hrncem můžete ale i vaření dalších jídel, například brambor. Papinův hrnec představuje skvělý dárek především pro mladý pár, který si teprve zařizuje svůj příbytek a vybavení kuchyně čítá jen nezbytný základ. „Papiňák“ se tu jistě zabydlí a stane se vítaným pomocníkem.

Vynález pana Papina

Princip fungování tlakového hrnce je poměrně jednoduchý. Francouzský vědec Denis Papin ho osvětlil již v 17. století. V hrnci s tlustými stěnami a speciálním víkem dochází k vyvinutí tlaku vyššího než běžného atmosférického, čímž je docíleno teplotních hodnot mezi 120 a 130 stupni Celsia. Celý proces vaření je tímto značně urychlen. Hrátky s extrémně vysokým tlakem v nádobě nebyly vždy bez rizik. Ačkoliv byly i dřívější modely opatřeny pojistným ventilem, jenž uvolňoval přebytečnou páru, u některých hrnců z hliníku nefungoval ventil vždy spolehlivě a docházelo k jeho ucpání, které v ojedinělých případech vedlo až k výbuchu hrnce.

Bezpečnost především

Dnešní tlakové hrnce jsou vyráběny z odolného materiálu a mají i pojistku navíc. Přesto je při používání tlakového hrnce třeba dodržovat pár jednoduchých pravidel. „Papiňák“ nikdy nenaplňujeme až po okraj. Doporučuje se též vyvarovat nadměrného použití drobného koření, které by mohlo ucpat pojistku. Patrně nejdůležitějším krokem z hlediska bezpečnosti je ale již samotná koupě hrnce. I dnes se vyplatí vybírat kvalitní hrnce od osvědčených výrobců a nespoléhat na podezřele levné „no name“ zboží. Určitě nechcete věnovat potenciálně nebezpečný dárek. Připravili jsme pro vás výběr nejlépe hodnocených hrnců na trhu.

Tescoma a její mnohočetné variace

Tescoma nabízí tlakový hrnec MAGNUM hned v několika velikostních provedeních. Malým jedlíkům je určen „papiňák“ Tescoma MAGNUM s kapacitou 3,5 l, větší domácnosti ocení modely o objemu 5, 7 nebo dokonce 8,5 l. Všechny „papiňáky od Tescomy jsou vyrobeny ze špičkové nerezavějící oceli a mají silné sendvičové dno, fungovat budou spolehlivě na všech druzích sporáku. Nejmenší model MAGNUM je v prodeji za cenu od 999,- Kč. Speciálním ovládáním, které umožňuje snadné nastavení hrnce podle druhu připravovaného pokrmu, disponuje další model od Tescomy, tlakový hrnec PRESIDENT. Je opatřen hned čtyřmi bezpečnostními pojistkami a má objem 4 nebo 6 l . Zákazníky vychvalovaný model PRESIDENT je k dostání za necelé 3 000,- Kč.

Cenově výhodný Fagor

Šestilitrový Fagor Rapid Express 6l z nerezové oceli se zesíleným dnem a samočistícím ventilem nabízí nastavení pracovního ventilu na vyšší a nižší tlak, takže je použití hrnce speciálně zacíleno na daný druh připravovaného pokrmu (maso, zelenina). Výrobce slibuje až dvoutřetinovou úsporu energie oproti použití běžného způsobu vaření a poukazuje na důležitý fakt a další výhodu použití „papiňáku“, kterou je výrazně nižší ztráta živin obsažených v potravinách než při běžném vaření. Velkým plusem tlakového hrnce Fagor Rapid Express 6l je jeho cena, lze jej sehnat již za akčních 980,- Kč. Pokud by se vám zdál tento model příliš velký či naopak malý, v prodeji jsou i další velikostní varianty stejné značky.

Poklička navíc od Professora

Professor DSB2206 6l disponuje stejnou kapacitou jako předchozí model, třívrstvým dnem a čtyřmi bezpečnostními pojistkami. Stejně jako model od Fagoru je tlakový hrnec Professor možné nastavit na nízký či vysoký tlak a je použitelný na všechny typy sporáků. Spokojení uživatelé tohoto hrnce si pochvalují příjemnou manipulaci s výrobkem, spolehlivost a dostatečný objem. Praktický bonus představuje skleněná poklice navíc. Papinův hrnec Professor DSB2206 6l je k dostání od 1299,- Kč.

Vyladěný Tefal s jednoručním ovládáním

Také firma Tefal nezůstává pozadu a nabízí široké spektrum tlakových hrnců, z nichž některé jsou opatřeny důmyslným digitálním časovačem. Nerezový Tefal Clipso 6l je jako další modely výrobce vybaven patentovaným systémem otevírání, které zvládnete jen jednou rukou pomocí tlačítka umístěného uprostřed hrnce. Sofistikovaný Tefal Clipso 6 l má třívrstvé dno a je opatřen parním košem pro ještě šetrnější přípravu jídel. Cena tohoto modelu začíná na částce 3199,- Kč, o něco lacinější je model Tefal Clipso Essential bez parního koše.

You might also like

Praktické 0 Comments

Legendární REMOSKA®. Připraví chutné pokrmy kdekoliv a za minimální cenu

Pamatujete se z dětství na Remosku? Pokud jste pozorovali vaše rodiče při práci v kuchyni, tak určitě ano. Vždyť právě v ní se připravovalo velké množství pokrmů. V době po sametové revoluci její sláva

Praktické 0 Comments

Bezva sluchátka padnou na uši jako ulitá

  Sluchátková souprava Canyon CNA-BTHS01W představuje skvělý tip na dárek nejen pro teenagery. Bezdrátové připojení pomocí Bluetooth s dosahem až 10 m usnadňuje používání, a tak nemusíte hledat žádné cesty, kudy

Praktické 0 Comments

Domácí vinotéka: Optimální skladování vína přímo u vás doma

Leckdy říkáváme o někom pochvalně: „Ten zraje jako víno“. A máme tím na mysli, že dotyčný s přibývajícím věkem vypadá stále lépe. Jenže s vínem to není tak jednoduché, ke zdárnému

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!