Kuchyňský rychlík v akci. Papinův hrnec ušetří peníze i čas

Kuchyňský rychlík v akci. Papinův hrnec ušetří peníze i čas

Rekordní čas vaření

Papinův hrnec, tlakový hrnec neboli „papiňák“ dokáže v kuchyni výrazně urychlit přípravu lahodných pokrmů, takže ušetříte drahocenný čas i výdaje za energie, a ještě dostanete od celé rodiny pochvalu za šikovnost. Maso z „papiňáku“ je lahodně měkké za rekordně krátkou dobu, urychlit s tlakovým hrncem můžete ale i vaření dalších jídel, například brambor. Papinův hrnec představuje skvělý dárek především pro mladý pár, který si teprve zařizuje svůj příbytek a vybavení kuchyně čítá jen nezbytný základ. „Papiňák“ se tu jistě zabydlí a stane se vítaným pomocníkem.

Vynález pana Papina

Princip fungování tlakového hrnce je poměrně jednoduchý. Francouzský vědec Denis Papin ho osvětlil již v 17. století. V hrnci s tlustými stěnami a speciálním víkem dochází k vyvinutí tlaku vyššího než běžného atmosférického, čímž je docíleno teplotních hodnot mezi 120 a 130 stupni Celsia. Celý proces vaření je tímto značně urychlen. Hrátky s extrémně vysokým tlakem v nádobě nebyly vždy bez rizik. Ačkoliv byly i dřívější modely opatřeny pojistným ventilem, jenž uvolňoval přebytečnou páru, u některých hrnců z hliníku nefungoval ventil vždy spolehlivě a docházelo k jeho ucpání, které v ojedinělých případech vedlo až k výbuchu hrnce.

Bezpečnost především

Dnešní tlakové hrnce jsou vyráběny z odolného materiálu a mají i pojistku navíc. Přesto je při používání tlakového hrnce třeba dodržovat pár jednoduchých pravidel. „Papiňák“ nikdy nenaplňujeme až po okraj. Doporučuje se též vyvarovat nadměrného použití drobného koření, které by mohlo ucpat pojistku. Patrně nejdůležitějším krokem z hlediska bezpečnosti je ale již samotná koupě hrnce. I dnes se vyplatí vybírat kvalitní hrnce od osvědčených výrobců a nespoléhat na podezřele levné „no name“ zboží. Určitě nechcete věnovat potenciálně nebezpečný dárek. Připravili jsme pro vás výběr nejlépe hodnocených hrnců na trhu.

Tescoma a její mnohočetné variace

Tescoma nabízí tlakový hrnec MAGNUM hned v několika velikostních provedeních. Malým jedlíkům je určen „papiňák“ Tescoma MAGNUM s kapacitou 3,5 l, větší domácnosti ocení modely o objemu 5, 7 nebo dokonce 8,5 l. Všechny „papiňáky od Tescomy jsou vyrobeny ze špičkové nerezavějící oceli a mají silné sendvičové dno, fungovat budou spolehlivě na všech druzích sporáku. Nejmenší model MAGNUM je v prodeji za cenu od 999,- Kč. Speciálním ovládáním, které umožňuje snadné nastavení hrnce podle druhu připravovaného pokrmu, disponuje další model od Tescomy, tlakový hrnec PRESIDENT. Je opatřen hned čtyřmi bezpečnostními pojistkami a má objem 4 nebo 6 l . Zákazníky vychvalovaný model PRESIDENT je k dostání za necelé 3 000,- Kč.

Cenově výhodný Fagor

Šestilitrový Fagor Rapid Express 6l z nerezové oceli se zesíleným dnem a samočistícím ventilem nabízí nastavení pracovního ventilu na vyšší a nižší tlak, takže je použití hrnce speciálně zacíleno na daný druh připravovaného pokrmu (maso, zelenina). Výrobce slibuje až dvoutřetinovou úsporu energie oproti použití běžného způsobu vaření a poukazuje na důležitý fakt a další výhodu použití „papiňáku“, kterou je výrazně nižší ztráta živin obsažených v potravinách než při běžném vaření. Velkým plusem tlakového hrnce Fagor Rapid Express 6l je jeho cena, lze jej sehnat již za akčních 980,- Kč. Pokud by se vám zdál tento model příliš velký či naopak malý, v prodeji jsou i další velikostní varianty stejné značky.

Poklička navíc od Professora

Professor DSB2206 6l disponuje stejnou kapacitou jako předchozí model, třívrstvým dnem a čtyřmi bezpečnostními pojistkami. Stejně jako model od Fagoru je tlakový hrnec Professor možné nastavit na nízký či vysoký tlak a je použitelný na všechny typy sporáků. Spokojení uživatelé tohoto hrnce si pochvalují příjemnou manipulaci s výrobkem, spolehlivost a dostatečný objem. Praktický bonus představuje skleněná poklice navíc. Papinův hrnec Professor DSB2206 6l je k dostání od 1299,- Kč.

Vyladěný Tefal s jednoručním ovládáním

Také firma Tefal nezůstává pozadu a nabízí široké spektrum tlakových hrnců, z nichž některé jsou opatřeny důmyslným digitálním časovačem. Nerezový Tefal Clipso 6l je jako další modely výrobce vybaven patentovaným systémem otevírání, které zvládnete jen jednou rukou pomocí tlačítka umístěného uprostřed hrnce. Sofistikovaný Tefal Clipso 6 l má třívrstvé dno a je opatřen parním košem pro ještě šetrnější přípravu jídel. Cena tohoto modelu začíná na částce 3199,- Kč, o něco lacinější je model Tefal Clipso Essential bez parního koše.

You might also like

Interiér 0 Comments

Přenechte úklid profesionálovi. Robotický pomocník udělá nudnou práci za vás

Kdysi bylo zcela běžné prát na valše a nikdo se nad tím nepozastavoval. Dnes si neumíme snad ani představit, že bychom praním prádla trávili dlouhé hodiny nad neckami. Pračka běží

Interiér 0 Comments

Moderní vícedílné obrazy: Originální, ručně malované

Unikátní dekorace do domácnosti? Moderní ručně malované obrazy dle vlastní představy Ručně malované obrazy patří bezpochyby k velice populárním oblastem uměleckého zaměření, jsou vyhledávány především pro svoji unikátnost a originalitu.

Interiér 0 Comments

Dárky do jídelny a kuchyně 3x jinak

  Jídelní servis snad ještě po prababičce, skleničky jako od hořčice, kýčovitý ubrus posetý vzorem, jenž oku ani za mák nelahodí….dárky do jídelny mají většinou nevalnou pověst. Raději jste proto

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!