Když příroda léčí: Šalvěj

Když příroda léčí: Šalvěj

Šalvěj je pastvou pro užitečný hmyz.

Polokeřík šalvěj je skutečným pokladem na každé zahrádce. Kvete dlouho, dobře vypadá a má široké využití jak v kuchyni, tak v rámci domácí lékárničky.

Existuje více druhů šalvěje, avšak všechny mají jedno společné – překrásně voní. Liší se od sebe barvou listů, která variuje od bledě šedozelené až po zlatozelenou. Také květy jsou různé. Některá šalvěj kvete fialově, jiná modře, vyskytuje se dokonce i červené zbarvení květů. Asi nejznámějším druhem je šalvěj lékařská, lidově zvaná „babské ucho“. Ostatně, pamatujete na Saxanu?

Na bylinkové zahrádce našich babiček šalvěj nikdy nechyběla. A mělo to své opodstatnění. Šalvěj lékařská se jako koření hodí téměř ke každému masu, k rybám i do zeleninových salátů. Čaj ze šalvěje posiluje celé tělo, působí příznivě na pleť. Odvar ze šalvěje působí coby přírodní antiseptikum při zánětech ústní dutiny. Sušením získává šalvěj intenzivnější vůni i chuť, proto i zde platí jak se říká, všeho s mírou.

Zpracování šalvěje lékařské je jednoduché. Během celé sezony utrháváme lístky šalvěje podle potřeby. Byla by velká škoda, aby takový přírodní poklad přišel nazmar. Šalvěj usušíme a máme na zimu jak výborné koření, tak přírodní lék. Šalvěj je trvalka, přes zimu jí ale přijde vhod ochrana proti mrazům v podobě zakrytí, například chvojím. Řez provádíme na jaře, rostlina pak bude mít hezčí tvar.

Náš tip: Jako milý dárek skvěle poslouží kosmetické produkty s obsahem šalvěje, nabízené většinou v biokvalitě, či  – ještě lépe - samotná rostlinka v ozdobném květináči.

Divoká šalvěj

 

 

You might also like

Zdraví a krása 0 Comments

Malý velký dárek? Korálky! Objevte jejich kouzlo

Spousta barev, že by i duha záviděla, občas též třpyt a lesk. Jedny velké, druhé menší, třetí tak malinké, že uchopit je mezi prsty vyžaduje notnou dávku trpělivosti. O čemže

Zdraví a krása 0 Comments

Kompot: Značka, která vám bude chutnat

 Pod neotřelým názvem Kompot se skrývá česká značka ručně vyráběných šperků, doplňků a oblečení. Zkrátka určitá směs, jakou kompoty bývají. Výrobce využívá materiály zcela nové i recyklované, a také komponenty

Zdraví a krása 0 Comments

Drátkované přívěšky: Jméno jako šperk

 Originální homemade šperk a tip na originální dárek? Přívěšek s drátkovaným jménem dle vlastního gusta! Šperky byly vždy symbolem krásy, elegance a vkusu. Také představovaly magické symboly, vyjadřovaly postavení jedince

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!