Když příroda léčí: Šalvěj

Když příroda léčí: Šalvěj

Šalvěj je pastvou pro užitečný hmyz.

Polokeřík šalvěj je skutečným pokladem na každé zahrádce. Kvete dlouho, dobře vypadá a má široké využití jak v kuchyni, tak v rámci domácí lékárničky.

Existuje více druhů šalvěje, avšak všechny mají jedno společné – překrásně voní. Liší se od sebe barvou listů, která variuje od bledě šedozelené až po zlatozelenou. Také květy jsou různé. Některá šalvěj kvete fialově, jiná modře, vyskytuje se dokonce i červené zbarvení květů. Asi nejznámějším druhem je šalvěj lékařská, lidově zvaná „babské ucho“. Ostatně, pamatujete na Saxanu?

Na bylinkové zahrádce našich babiček šalvěj nikdy nechyběla. A mělo to své opodstatnění. Šalvěj lékařská se jako koření hodí téměř ke každému masu, k rybám i do zeleninových salátů. Čaj ze šalvěje posiluje celé tělo, působí příznivě na pleť. Odvar ze šalvěje působí coby přírodní antiseptikum při zánětech ústní dutiny. Sušením získává šalvěj intenzivnější vůni i chuť, proto i zde platí jak se říká, všeho s mírou.

Zpracování šalvěje lékařské je jednoduché. Během celé sezony utrháváme lístky šalvěje podle potřeby. Byla by velká škoda, aby takový přírodní poklad přišel nazmar. Šalvěj usušíme a máme na zimu jak výborné koření, tak přírodní lék. Šalvěj je trvalka, přes zimu jí ale přijde vhod ochrana proti mrazům v podobě zakrytí, například chvojím. Řez provádíme na jaře, rostlina pak bude mít hezčí tvar.

Náš tip: Jako milý dárek skvěle poslouží kosmetické produkty s obsahem šalvěje, nabízené většinou v biokvalitě, či  – ještě lépe - samotná rostlinka v ozdobném květináči.

Divoká šalvěj

 

 

You might also like

Ponožky jako dárek, ten největší propadák ze všech?

Takzvané „měkké“ dárky, mezi které patří různé druhy oděvů, jsou mnohdy poněkud ošemetnou kategorií. Existuje vůbec někdo, kdo by nedostal k Vánocům alespoň jednou v životě pyžamo, spodní prádlo nebo ponožky? Téměř

Dárky pro zdraví 0 Comments

Když příroda léčí: Skořice

Příjemně mámivá vůně kůry skořicovníku je zcela nezaměnitelná. Leckomu z nás připomíná chvíle dětství, kdy jsme se jako malí caparti dychtivě skláněli nad talířem plným krupicové kaše nebo ovocných knedlíků zhusta

Kosmetika a parfémy 0 Comments

BB krém: pomocník 2v1

Hitem současné doby jsou BB krémy. Pod těmito dvěma písmeny se tentokrát neskrývá Brigitte Bardot, ale anglická slůvka blemish balm – „balzám na skvrnky“. BB krémy jsou vlastně univerzálním prostředkem

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!