Když příroda léčí: Šalvěj

Když příroda léčí: Šalvěj

Šalvěj je pastvou pro užitečný hmyz.

Polokeřík šalvěj je skutečným pokladem na každé zahrádce. Kvete dlouho, dobře vypadá a má široké využití jak v kuchyni, tak v rámci domácí lékárničky.

Existuje více druhů šalvěje, avšak všechny mají jedno společné – překrásně voní. Liší se od sebe barvou listů, která variuje od bledě šedozelené až po zlatozelenou. Také květy jsou různé. Některá šalvěj kvete fialově, jiná modře, vyskytuje se dokonce i červené zbarvení květů. Asi nejznámějším druhem je šalvěj lékařská, lidově zvaná „babské ucho“. Ostatně, pamatujete na Saxanu?

Na bylinkové zahrádce našich babiček šalvěj nikdy nechyběla. A mělo to své opodstatnění. Šalvěj lékařská se jako koření hodí téměř ke každému masu, k rybám i do zeleninových salátů. Čaj ze šalvěje posiluje celé tělo, působí příznivě na pleť. Odvar ze šalvěje působí coby přírodní antiseptikum při zánětech ústní dutiny. Sušením získává šalvěj intenzivnější vůni i chuť, proto i zde platí jak se říká, všeho s mírou.

Zpracování šalvěje lékařské je jednoduché. Během celé sezony utrháváme lístky šalvěje podle potřeby. Byla by velká škoda, aby takový přírodní poklad přišel nazmar. Šalvěj usušíme a máme na zimu jak výborné koření, tak přírodní lék. Šalvěj je trvalka, přes zimu jí ale přijde vhod ochrana proti mrazům v podobě zakrytí, například chvojím. Řez provádíme na jaře, rostlina pak bude mít hezčí tvar.

Náš tip: Jako milý dárek skvěle poslouží kosmetické produkty s obsahem šalvěje, nabízené většinou v biokvalitě, či  – ještě lépe - samotná rostlinka v ozdobném květináči.

Divoká šalvěj

 

 

You might also like

Zdraví a krása 0 Comments

Pierre Cardin: Módní trendy jen pro vyvolené dostal z přehlídkových mol přímo do ulic

Kdo by neznal jméno Pierre Cardin, jež je dnes v módní branži ikonou? Módní kousek od této značky je luxusním dárkem. Ve svém sortimentu má pochopitelně nejen oděvy, ale také módní

Dárky pro zdraví 0 Comments

Když příroda léčí: Rakytník

Půvabný, opadavý okrasný keř, nazývaný také citroník severu…Ještě tápete? Řeč je o rakytníku. Rakytník je nejen krásný na pohled. Jeho listy a hlavně plody mají nedocenitelné blahodárné účinky pro naše

Šperky 0 Comments

Malý velký dárek? Korálky! Objevte jejich kouzlo

Spousta barev, že by i duha záviděla, občas též třpyt a lesk. Jedny velké, druhé menší, třetí tak malinké, že uchopit je mezi prsty vyžaduje notnou dávku trpělivosti. O čemže

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!