Když příroda léčí: Rakytník

Když příroda léčí: Rakytník

Půvabný, opadavý okrasný keř, nazývaný také citroník severu…Ještě tápete? Řeč je o rakytníku.

Rakytník je nejen krásný na pohled. Jeho listy a hlavně plody mají nedocenitelné blahodárné účinky pro naše zdraví. Obsahují výrazně vysoký obsah vitamínu C, ale i vitamíny A, B, E, F, D, K. Dále obsahují rutin, který zabraňuje rozkladu vitamínu C. Proto si rakytník zachovává tento vitamín i při sušení nebo tepelném zpracování. 

Rakytníků je více druhů. Všechny mají plody zbarvené do oranžova, nebo do červenooranžova. Keř je odolný, snáší i nečisté ovzduší. Dorůstá výšky až do 3 metrů, má úzké zelenostříbrné listy, je trnitý. Původním domovem dekorativního rakytníku je Asie. Chceme-li se těšit plody rakytníku, musíme vysadit keře dva. Podle květu poznáme samičí rostlinu, ta kvete drobnými žlutými květy, samčí květy jsou zelenavě stříbrné.

Využití plodů je mnohostranné. Nejjednodušší je bobule zamrazit. Můžeme je sušit, uchovávat pasterizované prosypané cukrem, zavařovat, dělat šťávy s cukrem, bez cukru, nebo s přidáním dalšího ovoce, třeba jablek, borůvek, černého rybízu pampeliškových květů, podle chuti, co kdo má rád. Využít lze i listy rakytníku, ze kterých si můžeme uvařit čaj, působící jako antioxidant.    

Nemáte-li na zahradě rakytník, nebo jen jeden, či nejste hospodyňky, které se vyžívají v zavařování, najdete v obchodech celou řadu výrobků obsahujících rakytník, počínaje lízátky, přes rakytníkové želé, po šťávy a pomazánky. Rakytník je využíván nejen v kosmetice (oleje, krémy), ale i ve zdravotnictví.

Náš tip na dárek: Vytvořte rakytníkový dárkový balíček: Stuhou decentně nazdobený proutěný košík s rakytníkovým čajem, džemem a dalšími produkty s obsahem rakytníku udělá jistě radost. Zahrádkáři věnujte mladou rostlinku rakytníku – nebo raději rovnou dvě, samčí a samičí, aby měl do budoucna sklizeň zajištěnou.

You might also like

Šperky 0 Comments

Doplňky z Indonésie. Potěšte obdarovaného i indonéské žáky

 Přemýšlíte o dárku v podobě zajímavého doplňku či šperku? Pak navštivte e-shop kintari.org, kde seženete překrásné ozdůbky spojené s indonéskou kulturou a ještě pomůžete dobré věci.  Společnost Kintari (zal. 2006)

Zdraví a krása 0 Comments

Když příroda léčí: Heřmánek

Možná už jste také měli to štěstí, že vás v létě na procházce po polní cestě najednou oblažila příjemná, intenzivní, ale zároveň nevtíravá vůně. Někde okolo cesty nejspíš trůnila drobná, okatá

Dámy uspokojí móda pro každou příležitost

Výběr vhodného šatníku není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ve hře je totiž spousta faktorů, na které je třeba brát ohled. U žen jsou kritéria

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!