Když příroda léčí: Rakytník

Když příroda léčí: Rakytník

Půvabný, opadavý okrasný keř, nazývaný také citroník severu…Ještě tápete? Řeč je o rakytníku.

Rakytník je nejen krásný na pohled. Jeho listy a hlavně plody mají nedocenitelné blahodárné účinky pro naše zdraví. Obsahují výrazně vysoký obsah vitamínu C, ale i vitamíny A, B, E, F, D, K. Dále obsahují rutin, který zabraňuje rozkladu vitamínu C. Proto si rakytník zachovává tento vitamín i při sušení nebo tepelném zpracování. 

Rakytníků je více druhů. Všechny mají plody zbarvené do oranžova, nebo do červenooranžova. Keř je odolný, snáší i nečisté ovzduší. Dorůstá výšky až do 3 metrů, má úzké zelenostříbrné listy, je trnitý. Původním domovem dekorativního rakytníku je Asie. Chceme-li se těšit plody rakytníku, musíme vysadit keře dva. Podle květu poznáme samičí rostlinu, ta kvete drobnými žlutými květy, samčí květy jsou zelenavě stříbrné.

Využití plodů je mnohostranné. Nejjednodušší je bobule zamrazit. Můžeme je sušit, uchovávat pasterizované prosypané cukrem, zavařovat, dělat šťávy s cukrem, bez cukru, nebo s přidáním dalšího ovoce, třeba jablek, borůvek, černého rybízu pampeliškových květů, podle chuti, co kdo má rád. Využít lze i listy rakytníku, ze kterých si můžeme uvařit čaj, působící jako antioxidant.    

Nemáte-li na zahradě rakytník, nebo jen jeden, či nejste hospodyňky, které se vyžívají v zavařování, najdete v obchodech celou řadu výrobků obsahujících rakytník, počínaje lízátky, přes rakytníkové želé, po šťávy a pomazánky. Rakytník je využíván nejen v kosmetice (oleje, krémy), ale i ve zdravotnictví.

Náš tip na dárek: Vytvořte rakytníkový dárkový balíček: Stuhou decentně nazdobený proutěný košík s rakytníkovým čajem, džemem a dalšími produkty s obsahem rakytníku udělá jistě radost. Zahrádkáři věnujte mladou rostlinku rakytníku – nebo raději rovnou dvě, samčí a samičí, aby měl do budoucna sklizeň zajištěnou.

You might also like

Dárky pro zdraví 0 Comments

Když příroda léčí: Šalvěj

Polokeřík šalvěj je skutečným pokladem na každé zahrádce. Kvete dlouho, dobře vypadá a má široké využití jak v kuchyni, tak v rámci domácí lékárničky. Existuje více druhů šalvěje, avšak všechny mají jedno

Zdraví a krása 0 Comments

BodyShop: Voňavá kosmetika s etickým smýšlením

Kosmetika značky The Body Shop potěší tělo i smysly: nejen že má blahodárné účinky, ale také skvěle voní. Kromě toho není „jen další kosmetickou značkou založenou čistě pro zisk“ –

Zdraví a krása 0 Comments

Med: Sladké pohlazení, které hojí a uzdravuje

Vzpomínáte na titulní postavičku z animovaného seriálu „Včelka Mája a její příběhy“? Děj seriálu, jehož výroba probíhala až v dalekém Japonsku, byl inspirován knihou od německého autora Waldemara Bonselse. Knižní předloha

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!