Hračka pro psa, která opravdu vydrží? Vsaďte na superodolný KONG

Hračka pro psa, která opravdu vydrží? Vsaďte na superodolný KONG

Zkušení kynologové a trenéři psů stále více poukazují na nutnost zabavit psa nejen fyzicky, ale i mentálně. Zjištění, že obyčejná procházka nestačí, není žádným velkým překvapením. Jenže většina z nás má v týdnu náročné pracovní povinnosti a na dlouhé hry a trénink není bohužel čas. Jak psovi zpestřit nudu všedního dne a zajistit mu aspoň trochu zábavy i o samotě?

Kterak zaměstnat psí čelisti i hlavu

V současnosti se výrobci zábavných produktů pro naše čtyřnohé mazlíčky doslova předhánějí s nabídkou různých rébusů a plnitelných hraček pro psy, u nichž je princip fungování většinou dosti podobný. Atraktivita hračky je podstatně zvýšena možností napěchovat do jejích útrob chutné pamlsky. Pes se k vytouženému obsahu snaží dostat, a to samozřejmě velmi horečnatě a intenzivně. Tato vzrušující akce mu zabere určité množství času, a především ho trochu unaví. Což je pro většinu pejskařů v některých momentech opravdový dar z nebes.

Spousta těchto výrobků sice vypadá na první pohled pěkně, ale veliký nápor a úsilí psa o vydolování mňamky až do posledního drobku řada z nich nevydrží moc dlouho. Platí to dokonce i o poměrně drahých hračkách, což jen znásobuje zklamání majitele a zvyšuje jeho skeptičnost k pořízení dalšího podobného produktu. Zkusili jsme zakoupit hned několik hraček tohoto typu a nechali je pečlivě otestovat v rukou, pardon v tlapkách, toho nejpovolanějšího: našeho psa.

Minitest plnitelných hraček pro psy

Psímu testerovi ve štěněčím věku jsme předložili několik produktů. Náhodně vybraný dřevěný rébus pro štěňata Karlie Brain Train Candy si sice zachoval svoji funkčnost, ale po pěti minutách působení testera vzal zcela za své líbivý grafický design, neboť byl značně ohlodán. Vzhledem k barvám na dřevě, kterou se pes snažil urputně konzumovat spolu s kusy dřeva, jsme mu hračku raději odebrali. Navíc princip fungování hračky prokoukl od první vteřiny a vyprostit pamlsky zpod dřevěné překážky pro něj nebylo moc vzrušující.

Plastový plnící disk od Niny Ottosson, který vypadal zpočátku velice slibně, nevydržel ani oněch pět minut. Výrobce avizuje, že je hračka vhodná pro všechny věkové kategorie psů, zároveň nechybí bezpečnostní upozornění o nutnosti nedovolit psovi hračku kousat a žvýkat. Tyto dvě informace se však navzájem poněkud vyvrací.  Štěně jsme nebyli schopni od kousání zcela odradit a z důvodu okamžitého poničení vnější měkké gumové pásky a obavy z nebezpečí spolknutí jejích malých kousků musel být plnící disk téměř okamžitě vyřazen z provozu.

Jediná hračka, která obstála, byl výrobek ve tvaru granátu od firmy KONG, určený přímo pro štěňata. Psa hrátky s ním vyloženě bavily, stačilo do hračky nepatrně šťouchnout čumákem, aby se začala kutálet kvůli nepravidelnému tvaru pryč a zase zpět, při upuštění na zem hračka adekvátně pružila, což bylo pro psa dalším zdrojem zábavy. Její naplnění zabralo pokaždé pár minut, ale štěně hračka naditá pamlsky následně zabavila minimálně na hodinu, takže se příprava a vynaložené úsilí rozhodně vyplatily.

Správná volba materiálu

Nechcete-li, aby se vám doma nepoužitelné hračky rozcupované tesáky vašeho miláčka hromadily jak v lese houby po dešti, vsaďte na osvědčenou kvalitu. Nebudeme vám nalhávat, že je vše zázračně perfektní. Součástí nesmírně širokého sortimentu americké firmy KONG jsou též hračky látkové, které získají díky intenzivnímu žvýkání po určité době poněkud nevzhlednou podobu, stejně jako mnohé konkurenční produkty. Například látkové přetahovadlo ve tvaru žabáka s provazy na koncích bylo psem po mnoha intenzivních hrách trochu poškozeno v místech zakončení provazu. Přesto je hračka stále plně funkční a relativně bezpečná, není ale vhodné ponechat s ní psa o samotě. A o to nám v tomto článku jde především. Hračka, která má odolat intenzivnímu náporu psích zubů, musí být vyrobena ze speciálního materiálu.

Jednotlivé modely KONGa ve tvaru granátu

Jednoznačným vítězem našeho zátěžového minitestu se proto stala již zmiňovaná originální hračka ve tvaru granátu, kterou firma KONG nabízí hned v několika provedeních. Speciálně pro štěňata byl vyvinut KONG Puppy, jenž je pro první zoubky psích ratolestí jako stvořený svou menší tvrdostí. Psíkovi skvěle sedne i díky celkově menší velikosti. Je k dostání v modré či růžové barvě, též ve variantě kombinované s mramorováním. Pro psy, kteří disponují dospěláckým chrupem, ale nepatří mezi hyperaktivní žvýkače, byl vyvinut jasně červený KONG CLASSIC. Je ze středně odolného materiálu a patří mezi největší bestsellery na trhu.

My jsme u dospívajícího psa s čertovským elánem vsadili na černý Extreme KONG, který je zřejmě nesmrtelný. Pokud KONGa naplníte například BARFem nebo obsahem masové kapsičky a dáte zamrazit, pes si s ním následně dokáže vyhrát téměř hodinu, aniž by postřehl, že je zcela o samotě. Americký výrobce nezapomíná ani na psí seniory. Pro ně má připraven KONG senior fialový s mramorováním, jenž zohledňuje ochablé čelisti a opotřebovaný chrup cílové psí skupiny. Samozřejmostí jsou různé velikostní varianty jednotlivých modelů. Kromě jednodílného modelu KONGa ve tvaru granátu je k mání i varianta KONG Wobbler Snackball, kterou lze rozšroubovat a naplnit suchary, které pak malým otvorem vypadávají, manipuluje-li pes s KONGem dostatečně šikovně.

You might also like

Knižní dárky pro děti: Příběhy skryté do svitu lampy

Netrpělivě čeká, až se zavřou za rodičem dveře. Při tlumeném světle lampičky otvírá oblíbenou knížku, přestože před chvílí přislíbil, že už bude opravdu spát. Dopřejte svým dětem trochu rebelství a

Autodráha Carrera: Zaručená zábava pro děti i dospělé

Patří autíčka v takřka nekonečném množství rozličných typů velikostí, tvarů a barev mezi nejoblíbenější hračky vašeho dítěte? Anebo jednoduše už příliš dlouho marně hledáte něco chytlavého, co by vaši ratolest opravdu

Retro hračky: Rozzáří oči mladé i starší generaci

 Dřevěná káča či jo-jo na provázku, zábavná hra Logik, hodiny strávené nad utahováním šroubků při sestavování jeřábu z kovových součástek milovaného Merkuru, muchlování plyšové Dášeňky nebo její stejně oblíbené sokyně Lassie,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!