Hedy Lamarr a Lída Baarová: Tmavovlasé čarokrásky se smutným osudem

Hedy Lamarr a Lída Baarová: Tmavovlasé čarokrásky se smutným osudem

V těchto dnech přichází do kin hojně diskutovaný snímek Filipa Renče „Lída Baarová“. Máte doma milovníka strhujících životních příběhů legendárních filmových krásek? Neváhejte a vyražte do kina. Ať už ho nový Renčův film nadchne nebo zklame, věnujte mu též některou z knih o Hedy Lamarr. Popustí-li trochu uzdu svojí fantazii, její životní příběh nabídne jednu z mnoha alternativ, kterak by si osud s Lídou Baarovou třebas býval jinak pohrál, kdyby využila příležitosti vycestovat za filmovou dráhou za velkou louži. Zatímco Lída Baarová pobuřovala svým skutečným milostným životem, Hedy Lamarr šokovala nahými scénami na plátně….

Zvlněné tmavé vlasy, krásná tvář i postava. Tak okouzlovaly Hedy Lamarr (na snímku) a Lída Baarová.

Píše se rok 1913 a ve Vídni přichází na svět tmavovlasá holčička s dlouhým jménem Hedwig Eva Maria Kiesler. Jen o pouhý rok později se v nedaleké Praze rozrůstá rodina Babkova o malou Ludmilu. Barva jejích vlásků je stejná jako těch roztomilé malé Vídeňačky. Roky rychle plynou a obě slečny začínají mít společného mnohem víc než jen velmi podobný věk a barvu kštice. Hedwig Eva Maria i Ludmila rostou do nevídané krásy a mají stejně smělé ambice – uspět na filmovém plátně. Kombinace ctižádosti, talentu a svůdné krásy funguje jako spolehlivý klíč do světa filmového průmyslu. Obě mladé dámy si volí atraktivní obchodní značku, své umělecké jméno. Ze slečny Kieslerové je Hedy Lamarr a Ludmila Babková se mění na Lídu Baarovou.

Zatímco počátek kariéry Lídy Baarové je spíše ve znamení kvanitity než kvality filmů, ve kterých se mladá hvězdička objevuje, jedna z prvních rolí Hedy Lamarr katapultuje tuto výjimečně charismatickou tmavovlásku mezi skutečné filmové legendy. V Extázi pod režijní taktovkou Gustava Machatého totiž odhalí Hedy úplně vše a odstartuje tak novou kapitolu filmových dějin. Její nahota a odvážné scény pobouří papeže i Hitlera, ale znamenají pro ni též jízdenku do Hollywoodu. Hedy Lamarr neváhá a chopí se lákavé příležitosti. Na rozdíl od Lídy Baarové, která v roce 1937 nabídku na možnost práce v USA odmítá. Skutečný dopad tohoto životního rozhodnutí si Baarová uvědomí teprve o řadu let později, když už je však na nápravu a odvrácení rodinné tragédie pozdě.

Hedy Lamarr má v USA všechny předpoklady k úspěchu. Je uctívána pro svoje půvaby a stane se sexy symbolem své doby. Historický film Samson a Dalila je ovšem posledním výpravným trhákem, ve kterém se Hedy objeví v plné parádě. Později již na role nemá příliš štěstí, a její sláva tak postupně upadá. Na poli lásky si sice nehraje s ohněm jako Lída Baarová, vlastní vnitřní neklid jí ale nedovolí nalézt stálé štěstí v náručí jednoho muže. Citově rozervaná Hedy jde z jednoho nevydařeného manželství do druhého, její psychické problémy se prohlubují a naplnění nenachází herečka ani v mateřství. V lednu roku 2000 umírá Hedy Lamarr v zapomnění. Stejně jako kdysi zbožňovaná Lída Baarová. Ta naposledy vydechne v ústraní jen o několik měsíců později. V Rakousku, rodné zemi Hedy.

Zajímavost na závěr: Hedy Lamarr nebyla jen „hezkou tvářičkou“. Jako jedna z mála se stala hrdou držitelkou čestného uznání za zásluhy o rozvoj elektrotechniky. Byla totiž i významnou vědkyní. Taktéž o jejích vědeckých inovacích a objevech se lze dočíst v její autobiografii Ecstasy and me.

 

You might also like

Knihy a předplatné 0 Comments

Tajemný středověk láká čtenáře do svých hlubin

Nejen moderní příběhy dokážou strhnout čtenáře. Knihy, jejichž děj se odehrává před mnoha staletími, zaujímají právem přední místa v našich knihovnách. Nechte se inspirovat a zabruste s námi při četbě

Dárky pro zahrádkáře 0 Comments

Krásný a účelný doplněk každé zahrádky? Darujte ptačí budku!

 Městečko Slavkov u Brna se nezapomenutelně zapsalo do paměti mnohých z nás – vždyť jsme o něm slýchali už na základních školách při výuce dějepisu a jen málokdo si dodnes nevybaví

Hračky a hry 0 Comments

Na Den dětí kupte, co letí

1. června naše ratolesti opět oslaví Mezinárodní den dětí. Plyšáků, autíček a panenek mají jistě plný pokoj, nechte se proto inspirovat a poohlédněte se po nevšedním dárečku, který je příjemně

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!