Co by měl obsahovat dárkový balíček sportovní výživy

Co by měl obsahovat dárkový balíček sportovní výživy

Kterak obdarovat sportovce? Vytvořte vlastní dárkový balíček produktů pro dodání energie!

 Sportovně založení jedinci ke svému koníčku obvykle potřebují spoustu věcí, vhodným oblečením počínaje a speciálními hodinkami konče. Výběr dárku pro sportovce proto zpravidla nepředstavuje velký problém. Téměř vždy se totiž najde něco, co se mu bude báječně hodit. Jestliže zrovna ve Vašem případě vlastní dotyčný enormní množství sportovního vybavení všeho druhu a tvrdí, že nic nového opravdu nepotřebuje, zkuste se zaměřit na některý z produktů sportovní výživy.

Vždyť se sportovní aktivitou úzce souvisí i vhodné stravování. A při úplně každém sportovním výkonu je podmínkou úspěchu dodání adekvátního množství energie ve správný čas. Sestavte tedy dárkové balení z řady produktů, které zajištují rovnoměrný energetický přísun před, během a po sportovním výkonu. Možná se v oblasti sportovní výživy příliš neorientujete a bojíte se, abyste nevybrali špatně. Pojďme se tedy podívat, jak to vlastně v těle funguje, a co je z hlediska přísunu energie potřeba dodat v ten který moment.

Před sportovní aktivitou

Velmi důležitá je strava zkonzumovaná v dostatečném, avšak ne příliš velkém předstihu před sportovním výkonem. Naším cílem by mělo být vyvolat v těle stav mírného katabolismu, jelikož jedině tak podáme nejlepší výkon. Ideální volbou by v tomto případě měly být polysacharidy. Je třeba zároveň zohlednit délku aktivity. Při krátkodobé je vhodnou volbou produkt s vyšším glykemickým indexem, u dlouhodobé aktivity produkt se středním nebo nízkým glykemickým indexem. Příkladem první aktivity může být třeba aktivita rychlostně-posilovacího charakteru, kdy je vhodné sníst i něco tak obyčejného, jako corn flakes s medem. Naopak u dlouhodobější aktivity doporučujeme například tyčinku X-Treme Energy Low GI a jí podobné produkty. Jak napovídá samotný název, pyšní se právě nízkým glykemickým indexem.

Během tréninku

Jakmile již fyzickou aktivitu vykonáváme, je jasné, že tělo spotřebovává energii výrazněji, než při běžném, klidovém režimu. Je proto nutné ji tělu dodávat. Opět je třeba zaměřit se na sacharidy, a to z toho důvodu, aby tělo zbytečně nespotřebovávalo svalový glykogen. Pokud je něco, co není vhodné, potom je to glukóza či fruktóza, jelikož obě látky mohou způsobit žaludeční obtíže. Lepší volbou jsou gely na bázi isomaltózy, ideálním příkladem je produkt Xpower Carbogel XT. Stejně tak nic nezkazíte ani v případě, kdy vsadíte třeba na gel Carbosnack. Důvodem využívání gelů je hlavně to, že jsou lépe stravitelné, než klasická potrava. Ideální dávkování je jeden balíček gelu během hodinové dlouhotrvající aktivity.

Po dokončení výkonu

Ve chvíli, kdy je aktivita u konce, je třeba zaměřit se na celkovou regeneraci. Zvláště důležitá je obnova zásob jaterního a svalového glykogenu. Důležitý je také čas dodání, jelikož konkrétní produkty by měly být konzumovány nejpozději 90 minut po výkonu. Platí totiž, že první 1 – 2 hodiny dochází k nejrychlejší obnově. Zde opět pomohou potraviny s nízkým GI, tedy glykemickým indexem. Pomoci může tyčinka Super Mega Mass 2000 od výrobce Weider, stejně jako je možné vsadit i na osvědčeného výrobce Nutrend v jehož nabídce je tyčinka Just Fruit Sport, která má velmi univerzální použití a je též vhodná ke konzumaci po sportovní námaze.

 

 

 

You might also like

Sportovní eventy 0 Comments

Turistika – aktivita vhodná pro všechny generace

Turistika je oblíbenou kratochvílí a koníčkem mnohých z nás. Zhusta se toto slůvko objevuje v kolonce různých formulářů a anket, kde se autoři tážou účastníků, jak dotyční tráví volný čas. Také seznamujeme-li

Sportovní potřeby 0 Comments

Jak obdarovat běžce

Máte doma běžeckého nadšence a chcete mu udělat radost? Nebo, ještě lépe, bude slavit svátek či narozeniny a vy potřebujete tip na dárek pro něj? Tak to jste na správném místě.

Sportovní potřeby 0 Comments

Zábava u vody: Vyberte si správnou výbavu

Léto je nedílně spjato s pobytem u vody. Na dovolenou vyrážíme k moři, ale také k různým přehradám. Zábavu si tady většinou najdeme ve formě plavání nebo opalování. Pokud ovšem nechcete stereotyp v podobě

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!