Advent: Ten pravý čas k návštěvě betlému

Advent: Ten pravý čas k návštěvě betlému

Mezi oblíbené vánoční tradice bezpochyby patří betlémy, umělecká vyobrazení znázorňující Svatou rodinu. Dřevěné, papírové, v nadživotní velikosti, z perníku či slaměné – betlémů je spousta a dají se vyrobit takřka z čehokoliv. Populární jsou také tzv. živé betlémy, kde jednotlivé postavy hrají lidé. Adventní čas je tou správnou dobou k návštěvě některého z nich. Kam za nimi vyrazit?

Krýzovy jesličky: Betlém z Guinessovy knihy rekordů

Mezi nejnavštěvovanější expozice v Jindřichově Hradci patří Krýzovy jesličky, které jsou dokonce zapsány v Guinessově knize rekordů jako největší mechanický, tedy pohybující se, betlém světa. Můžete jej navštívit celoročně, ale v předvánočním čase to bude mít jistě tu nejlepší atmosféru. Původně byl betlém poháněn ručně, dnes jej dává do pohybu elektromotor.

Výstava betlémů: Když jeden nestačí

Pokud vám nestačí navštívit jeden konkrétní betlém, vydejte se na některou z výstav betlémů, kterých je po česku nepřeberné množství. Velmi oblíbené je Muzeum betlémů na Karlštejně, kde máte možnost vidět před padesát různých druhů jesliček, dokonce i slavný loutkový betlém. Další tradiční výstava betlémů se koná už čtrnáctým rokem na Slezskoostravském hradě v Ostravě.

Betlém v Mohelnici

Krásný vyřezávaný betlém každým rokem vystavují v mohelnickém kostele sv. Tomáše Becketa. Kromě jesliček jsou zde k vidění také kopie hradu Bouzov či Karlštejn. Část figurek je pohyblivých. V kostele panuje opravdu vánoční atmosféra, zpívají se koledy a objekt je zajímavě barevně nasvícený. Takže určitě stojí za návštěvu.

Nejkrásnější papírové betlémy

Více než 800 českých i zahraničních betlémů z papíru je vystaveno v Zábrdí u Husince. Jedná se o největší sbírku papírových jesliček v České republice. Výstava obsahuje betlémy z různého prostředí, rozličného zpracování a rozdílného původu. Nejzajímavější je například betlém v krabičce od sirek. Součástí jsou také doplňující informace a výklad o historii betlémářství.  

Ilustrační foto: Betlém

You might also like

Archiv 0 Comments

Smetanova Litomyšl

Milovníky klasické hudby jistě potěší vstupenky na mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl. Ten probíhá každoročně v červnu a červenci, trvá obvykle asi 25 dní. Patří k největším festivalům vážné hudby

Archiv 0 Comments

Delikatesy servírované přímo z auta? Seznamte se s Chefparade Foodtruck

Na ulici zastaví dodávka, otevře se boční stěna a přímo z auta začnou profesionální šéfkuchaři servírovat světové delikatesy. Také si představíte spíše americký film než pražskou realitu? Možná nazrál čas na

Archiv 0 Comments

Vánočním dárkům vévodí elektronika! Jaké jsou letošní hity?

Jaké dárky každoročně potěší nejvíce srdcí pod vánočním stromečkem? Asi není velkým překvapením, že jsou to ty elektronické! Pojďme se proto podívat blíže na hity letošní nadílky aneb co Ježíšek

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!