Advent: Ten pravý čas k návštěvě betlému

Advent: Ten pravý čas k návštěvě betlému

Mezi oblíbené vánoční tradice bezpochyby patří betlémy, umělecká vyobrazení znázorňující Svatou rodinu. Dřevěné, papírové, v nadživotní velikosti, z perníku či slaměné – betlémů je spousta a dají se vyrobit takřka z čehokoliv. Populární jsou také tzv. živé betlémy, kde jednotlivé postavy hrají lidé. Adventní čas je tou správnou dobou k návštěvě některého z nich. Kam za nimi vyrazit?

Krýzovy jesličky: Betlém z Guinessovy knihy rekordů

Mezi nejnavštěvovanější expozice v Jindřichově Hradci patří Krýzovy jesličky, které jsou dokonce zapsány v Guinessově knize rekordů jako největší mechanický, tedy pohybující se, betlém světa. Můžete jej navštívit celoročně, ale v předvánočním čase to bude mít jistě tu nejlepší atmosféru. Původně byl betlém poháněn ručně, dnes jej dává do pohybu elektromotor.

Výstava betlémů: Když jeden nestačí

Pokud vám nestačí navštívit jeden konkrétní betlém, vydejte se na některou z výstav betlémů, kterých je po česku nepřeberné množství. Velmi oblíbené je Muzeum betlémů na Karlštejně, kde máte možnost vidět před padesát různých druhů jesliček, dokonce i slavný loutkový betlém. Další tradiční výstava betlémů se koná už čtrnáctým rokem na Slezskoostravském hradě v Ostravě.

Betlém v Mohelnici

Krásný vyřezávaný betlém každým rokem vystavují v mohelnickém kostele sv. Tomáše Becketa. Kromě jesliček jsou zde k vidění také kopie hradu Bouzov či Karlštejn. Část figurek je pohyblivých. V kostele panuje opravdu vánoční atmosféra, zpívají se koledy a objekt je zajímavě barevně nasvícený. Takže určitě stojí za návštěvu.

Nejkrásnější papírové betlémy

Více než 800 českých i zahraničních betlémů z papíru je vystaveno v Zábrdí u Husince. Jedná se o největší sbírku papírových jesliček v České republice. Výstava obsahuje betlémy z různého prostředí, rozličného zpracování a rozdílného původu. Nejzajímavější je například betlém v krabičce od sirek. Součástí jsou také doplňující informace a výklad o historii betlémářství.  

Ilustrační foto: Betlém

You might also like

Archiv 0 Comments

Dárky za vysvědčení. Díl I.: Filmové a hudební tipy

Konec června se kvapem blíží, známky už jsou uzavřené a brzy se nám děti pochlubí svým vysvědčením. Ačkoli nemusí známky dopadnout vždy podle našich představ, je vhodné ocenit celoroční studijní

Archiv 0 Comments

Kup lístek, daruj zážitek

Nemáte ani pomyšlení na nějaké pobíhání po obchoďácích a vymyšlení dárků? Nebo se snažíte najít neotřelý dárek, ale pořád nic nenacházíte? Přinášíme vám pár tipů na dárky, které ocení zejména

Archiv 0 Comments

William na Hrad!

Žádné lodičky, žádná psaníčka. Na Shakespeara se v létě chodí bez ostudy s dekou a pivem! Pohodlně se usaďte na vlastní či vypůjčenou přikrývku, letošní Letní shakespearovské slavnosti začínají. Zkroťte zlou ženu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!